Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.02.2018, 10:18

Zomrela jedna z najväčších hviezd zlatého veku spevákov

Vo veku 89 rokov zomrel v nedeľu na Floride americký spevák tradičného popu Vic Damone. Informoval o tom denník The New York Times s odvolaním sa na umelcových príbuzných.

Zomrela jedna z najväčších hviezd zlatého veku spevákov
Zdroj: Reuters

Damone bol jednou z najväčších hviezd zlatého veku spevákov sentimentálnych šlágrov, ktorí zapĺňali nočné podniky a vystupovali so swingovými orchestrami pred nástupom rock and rollu na prelome 40. a 50. rokov.

Vďaka svojmu zamatovému barytónovému hlasu sa stal idolom mládeže. Jeho prvým hitom bola v roku 1949 pieseň Again. V roku 1956 dosiahol slávu so skladbou On the Street Where You Live z muzikálu My Fair Lady.

Frank Sinatra o ňom v roku 1997, keď Damonemu udeľovali Cenu Sammyho Cahna za celoživotné dielo, vyhlásil: "Keby sa mi mohlo splniť jedno želanie, chcel by som mať hlasivky Vica Damoneho, ktoré sú najlepšie v našom povolaní."

Damone účinkoval aj vo viacerých filmoch. Rozruch vyvolal, keď odmietol jednu z vedľajších rolí v kultovom mafiánskom filme "Krstný otec" (1972). Úlohu Johnnyho Fontaneho nakoniec získal iný spevák jeho éry, Al Martino.


Vic Damone, vlastným menom Vito Farinola, sa narodil talianskym prisťahovalcom v newyorskom Brooklyne. Bol päťkrát ženatý, medzi jeho manželky patrili herečky Pier Angeliová a Diahann Carrollová. Mal jedného syna a tri dcéry.

V roku 2009 vydal knižnú autobiografiu Singing Was the Easy Part. Za prínos do hudobného priemyslu mu udelili hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy v Los Angeles. V roku 2014 dostal ocenenie Legend Award.