Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.02.2018, 16:25

Súdny proces medzi známou speváčkou a Radiohead. Hrozí, že jej nový hit stiahnu

Na verejnosť sa dostal spor medzi dvomi osobnosťami hudobného priemyslu.

Len sedem mesiacov od uvedenia piateho štúdiového albumu "Lust For Life", Lana Del Reyová potvrdila, že informácia o žalobe proti nej je pravdivá.

Speváčku žaluje vydavateľská spoločnosť, pod ktorú patrí aj skupina Radiohead. Ide o okopírovanie ich hitu "Creep" z roku 1993, píše The Pearl Post.

V jej piesni "Get Free" sa objavili hudobné prvky z veršov piesne "Creep", tvrdí žalobca.

"O tej žalobe je to pravda," zverejnila speváčka na sociálnej sieti. "Hoci viem, že moja pieseň nebola inšpirovaná Creep-om. Radiohead to cíti tak, že majú nárok na 100 percent z publikovania skladby. V posledných mesiacoch im ponúkli až 40 percent, ale akceptujú len 100. Ich právnici sú neúprosní, takže sa celou vecou budeme zaoberať na súde."

Vydavateľská spoločnosti Radiohead Warner/Chappell však poprela, že by skupina začala súdny spor a takisto, že by požadovali 100-percentný výnos zo zverejnenia skladby.

Predmetom súdneho sporu bola totiž v roku 1972 aj skupina Radiohead, a to presne kvôli piesni "Creep", o ktorú ide aj teraz. V pozícii speváčky však boli vtedy oni, keď stáli oproti skupine The Hollies, ktorá poukazovala na podobnosť ich hitu s ich skladbou "The Air That I Breathe".

Je pravdepodobné, že The Hollies by tiež mohla dostať časť ziskov zo zverejnenia skladby, ak Radiohead presvedčí Del Reyovú o svojom stopercentnom nároku.

Počas živého vystúpenia v Detroite oznámila Del Rey fanúšikom, že bude musieť odstrániť skladbu z budúcich fyzických kópií záznamu, ak tak rozhodne súd.

"Chcem len povedať, že mám konkrétnu pieseň, ktorú požaduje Radiohead. Bez ohľadu na to, čo sa deje na súde, ale tvrdím, že to, čo som napísala v tejto konkrétnej skladbe, bolo mojím osobným vyjadrením, mojím osobným manifestom," dodala speváčka.

Ticketportal.sk