Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.01.2018, 11:25

Trojica, ktorá zabránila teroristickému útoku si hrôzu prežije ešte raz. Vo filme

Traja mladí Američania v roku 2015 zabránili teroristickému útoku v rýchlovlaku Thalys z Amsterdamu do Paríža.

Trojica, ktorá zabránila teroristickému útoku si hrôzu prežije ešte raz. Vo filme
Zdroj: YouTube

Teraz sa zišli vo francúzskej metropole na súkromnej projekcii novej snímky Clinta Eastwooda opisujúceho ich hrdinský čin. Vo filme nazvanom Paríž 15:17 hrá trojica sama seba. Podobne režisér angažoval aj niektorých francúzskych zdravotníkov a hasičov, ktorí pri incidente zasahovali.

V auguste 2015 sa mladý Maročan pokúsil zaútočiť vo vlaku strelnou zbraňou. Zneškodnili ho traja cestujúci z USA - Spencer Stone, Alek Skarlatos a Anthony Sadler. Útočník, ktorý podľa vyšetrovateľov patril k radikálnemu islamskému hnutiu, stihol zraniť dvoch ľudí. 

Z troch kamarátov, ktorí cestovali po Európe, sa okamžite stali celebrity. Stretol sa s nimi vtedajší americký prezident Barack Obama a dostali ocenenie vo Francúzsku, Belgicku aj Spojených štátoch.

S pomocou spisovateľa Jeffreyho Sterna napísali o osudnej udalosti knihu The 15:17 to Paris, ktorú Eastwood previedol na filmové plátno. Všetci traja sa poznajú od detstva, stretli sa v jednej kalifornskej kresťanskej škole.

Domnievajú sa, že ich čin bol súčasťou Božieho plánu. "Vieme, že sled udalostí nebol náhodný .... Mali sme tam ten deň byť," povedal britskému denníku The Guardian na projekcii Sadler, ktorý je synom pastora.

Stone dodal, že všetci vtedy mali celkom strach. "Bol to pomerne ochromujúci pocit - pozeráte sa na chlapíka s nabitou automatickou puškou a hovoríte si, že umriete."

Podľa Skarlatosa ale nebol čas na dlhé premýšľanie a bolo treba rýchlo konať, pretože ak by to tak nebolo, boli by mŕtvi. "Aj tak sme si všetci mysleli, že zomrieme. Boli sme v idúcom vlaku, nebolo kam uhnúť," povedal Skarlatos.

Nakrúcanie filmu bolo podľa Stonea "najzábavnejšími dvoma mesiacmi v živote". Eastwood, ktorý režíroval už niekoľko akčných filmov s reálnymi hrdinmi, bol podľa neho uvoľnený a v pohode, čo im uľahčilo fakt, že musia incident znovu prežiť.

Film vstupuje do francúzskych a amerických kín na začiatku februára, slovenská kino premiéra je naplánovaná 08. februára 2018.