Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.12.2017, 09:00

Najhorší Star Wars všetkých čias. Vianočná edícia radšej nemala uzrieť svetlo sveta

V roku 1978 vznikol "preslávený" špeciál ságy Star Wars.

Najhorší Star Wars všetkých čias. Vianočná edícia radšej nemala uzrieť svetlo sveta
Zdroj: Lucasfilm

Princezná Leia v ňom divákom zaspieva a Chewbaccovi dáva jeho otec Itch rodinné rady. Film roztrhala kritika aj diváci na márne kusy, píšu Lidovky.cz. 

Autor a duchovný otec vesmírnej ságy George Lucas chcel všetky kópie zničiť, no nepodarilo sa mu to. 

Film Star Wars: Nová nádej sa stal v roku 1977 neuveriteľným hitom. Tvorcovia sa chceli rýchlo na jeho popularite ešte viac priživiť. O rok neskôr tak americká televízia CBS odvysielala unikátny 120-minútový film zo sveta Hviezdnych vojen, na ktorý by mnohí radšej zabudli. 

Film nakrútil Steve Binder, ktorý je podpísaný pod celým radom nevýrazných televíznych filmov vtedajšej doby. 

Chewbacca a Han Solo navštívia Kashyyyk, wookieho domovskú planétu, aby tam oslávili Deň života (Life Day), čo je starwarsovská obdobia Vianoc. Na ceste ich prenasledujú agenti Impéria. Na planéte už ale na hrdinskú dvojicu čaká Chewbaccova manželka Mala, jeho syn Lumpy a starý otec Itch.

Fanúšikovia sa nakoniec dočkajú aj Luka Skywalkera, Darth Vadera a princeznej Leii, ktorá bude dokonca spievať. Deň života predsa musia osláviť všetci spoločne!

Film okamžite po odvysielaní zmietla kritika pod čiernu zem. Televízia ho už nikdy viac neodvysielala a nevydali ho ani na VHS kazetách.

Legenda vianočného špeciálu Star Wars však prežila. Šírila sa cez podomácky vyrobené nekvalitné kópie. Pred dvomi rokmi však vianočný Star Wars ožil definitívne. Celý film sa totiž dostal na YouTube, kde ho môžu obdivovať ďalšie generácie divákov vesmírnej ságy. 

"Keby som mal kladivo a čas, našiel by som každú kópiu tohoto filmu a rozmlátil by som ju," povedal údajne režisér George Lucas.

Spisovateľ David Hoffstede v roku 2004 vydal knihu Sto najhlúpejších vecí z histórie televízie. Špeciál Star Wars obsadil hneď prvé miesto. Kuriozitou je, že vo vianočnom špeciále sa úplne po prvýkrát objavila postava nájomného lovca Boba Fetta. 

Jeho veľká rola v epizóde Impérium vracia úder vlastne nebola premiérou tejto obľúbej postavy. Vo filme si zahrala tiež veľmi populárna rocková kapela Jefferson Airplane.