Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.12.2021, 15:28

Festival Grape sa sťahuje do Trenčína. Podviedli Pohodu a porušili dohodu, píše Kaščák

Organizátor hudobného festivalu Pohoda Michal Kaščák tvrdí, že Grape si vybral najjednoduchšiu cestu.

Festival Grape sa sťahuje do Trenčína. Podviedli Pohodu a porušili dohodu, píše Kaščák
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Zástupcovia festivalu Grape porušili vzájomnú súdržnosť a dôveru. Ako Pohoda sa od nich musíme dištancovať a budeme kráčať vlastnou cestou. Napísal na sociálnej sieti organizátor festivalu Pohoda Michal Kaščák.

„Prvého decembra vyšla oficiálna správa o sťahovaní festivalu Grape na trenčianske letisko. O tomto rozhodnutí ma informoval zástupca festivalu Peter Slameň na stretnutí jedenásteho novembra a šlo o prekvapivý krok," uviedol Kaščák.

Nedodržali sľub

Podľa neho Pohoda dostala od zástupcov festivalu už pred rokom prísľub, že sa Grape do Trenčína sťahovať nebude. Vzájomná dohoda sa mala zakladať na debatách o tom, že takýto krok by mohol oba festivaly poškodiť.

"Vo festivalovej Európe neexistuje podobná situácia, kedy by dve najväčšie podujatia krajiny s podobným žánrovým nastavením boli na jednom mieste. Nenastala by ani na Slovensku, ak by všetko šlo podľa elementárnej logiky a štandardnými postupmi," opísal situáciu organizátor Pohody. 

Známy hudobný festival Grape sa od svojho prvého ročníka, ktorý prebehol v roku 2010, každoročne konal na letisku v Piešťanoch. Posledný ročník podujatia sa v Piešťanoch uskutočnil v predpandemickom roku 2019. 

Plány na zavedenie dlhodobej leteckej prevádzky na piešťanskom letisku sa však dostali do rozporu s konaním podujatí a organizátori preto začali s hľadaním nových priestorov.

„Dva roky sme hľadali areál, kde by sme sa vedeli presťahovať. Najväčším problémom bola veľkosť a logistika festivalu, takáto akcia sa nedá postaviť len tak na poli,uviedol v tlačovej správe riaditeľ festivalu Ján Trstenský. 

Objasnil tiež, že pri hľadaní vhodného miesta zohrala úlohu aj vzdialenosť od Bratislavy a letiska Viedeň. "Rozhodujúcu rolu nakoniec zohralo ministerstvo obrany, ktoré nám pôvodne chcelo dať k dispozícii letisko Sliač, ale to je momentálne v rekonštrukcii, a tak nám ponúklo letisko Trenčín, ktoré spadá taktiež do jeho pôsobnosti, za čo im patrí veľká vďaka,” hovorí Trstenský o procese výberu nového pôsobiska festivalu.

Najjednoduchšie riešenie

Kaščák vo svojom vyjadrení k celej situácii zdôrazňuje, že Grape sa mal rozhodnúť pre najjednoduchšie riešenie. Pripomína, že trenčianske letisko je po štrnástich rokoch fungovania Pohody vybaveným miestom, do ktorého funkčnosti festival investoval veľa energie a peňazí.

Grape si mal podla neho letisko v Trenčíne vybavovať bez vedomia Pohody a taktiež bez toho, aby prebehli rozhovory o tom, ako by mala vzájomná prítomnosť oboch festivalov vyzerať.

"Nevieme, ako si predstavujú Ján Trstenský, Juraj Podmanický a Peter Slameň prípadnú spoluprácu s Pohodou, keď ešte pred príchodom do Trenčína Pohodu podviedli," zdôraznil na sociálnej sieti Kaščák s tým, že festival s dlhoročnou tradíciou bude kráčať "ďalej vlastnou cestou".