Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.10.2021, 12:00

Squid game odráža beštiálnu spoločnosť Južnej Kórey, znie z KĽDR. Za sledovanie seriálu hrozí väzenie

  • Súčasný hit Netflixu, seriál Squid Game má odhaľovať realitu juhokórejskej kapitalistickej kultúry.
  • Tú odrážajú "nemorálni podliaci a korupcia".
  • Uviedol to v utorok severokórejský propagandistický portál.
Squid game odráža beštiálnu spoločnosť Južnej Kórey, znie z KĽDR. Za sledovanie seriálu hrozí väzenie
Zdroj: Netflix

Severokórejčanom za sledovanie seriálu Squid Game od Netflixu hrozia pokuty aj väzenie. "Ľudia si vďaka seriálu uvedomujú smutnú realitu beštiálnej juhokórejskej spoločnosti, v ktorej sú ľudské bytosti vystavené extrémnej konkurencii a v prípade neúspechu sú vyhladzované," píše sa v kritickom článku severokórejského propagandistického portálu.

Kritika zo "severu"

Portál Arirang Meara citoval nemenované juhokórejské filmové kritiky, podľa ktorých televízny seriál ukazuje "nerovnú spoločnosť, kde sa s chudobnými ľuďmi zaobchádza ako so šachovými figúrkami bohatých".

Deväťdielny thriller z dielne juhokórejského režiséra Hwang Dong-hyuka sa stal celosvetovou senzáciou. Seriál mapuje príbeh 456 ľudí, ktorí sa nachádzajú v životnej tiesni. Ide napríklad o zadlženého otca, utečenca či robotníka.

Všetci súťažia v sérii detských hier, kde môžu vyhrať 38 miliónov dolárov. Kto prehrá, zomrie, a to pre potešenie boháčov, ktorí hru sledujú a financujú. Vodca Kim Čong-un teda volá po lepšej domácej zábave.

Za sledovanie väzenie a pokuty

Severná Kórea zaviedla tvrdé pokuty aj možnosť väzenia pre kohokoľvek, kto bude pristihnutý pri sledovaní tohto seriálu. Trest hrozí aj tým, ktorí zo spomínaného programu prevezmú spôsob reči Juhokórejčanov.

Koncom minulého roka v KĽDR zaviedli nový rozsiahly zákon, ktorý môže poslať občanov tejto krajiny až na pätnásť rokov do väzenského tábora za sledovanie juhokórejských médií.

Juhokórejská kultúra je v Severnej Kórei dlhodobo terčom kritiky. V marci portál Arirang Meara uviedol, že hviezdy K-popu (hudobný žáner vzniknutý v Južnej Kórei) boli veľkými spoločnosťami považované za "otrokov" a žili na juhu "mizerným životom".

Vo februári 2020 proseverokórejské noviny so sídlom v Japonsku vychválili Oscarmi ocenenú juhokórejskú snímku Parazit a označili ju za majstrovské dielo, ktoré "ostro odhalilo realitu" rozdielu medzi bohatými a chudobnými v Južnej Kórei.