Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.12.2017, 10:00

Otvorená spoveď Salmy Hayek: Weinstein je obluda, prenasledoval ma a vydieral

K obetiam hollywoodskeho producenta Harveyho Weinsteina sa pripojila Salma Hayek.

Otvorená spoveď Salmy Hayek: Weinstein je obluda, prenasledoval ma a vydieral
Zdroj: wikimedia

Slávna filmová hviezda mexického pôvodu sa pridala k ženám, ktoré obťažoval Harvey Weinstein. Jeho kauza odštartovala sériu obvinení voči politikom, novinárom aj manažérom. 

V článku, ktorý zverejnil The New York Times, 51-ročná Hayeková popisuje svoje trpké skúsenosti s Weinsteinom. Stalo sa to v roku 2002 pri nakrúcaní filmu Frida, ktorý bol venovaný životu mexickej maliarky Fridy Kahlo. 

Producenta nazvala obludou. Weinstein, ktorého vtedajšia spoločnosť Miramax film produkovala, vraj Salmu prenasledoval v hoteloch, ponúkal jej spoločné sprchovanie, orálny sex aj masáž. 

Každé odmietnutie ho privádzalo do zúrivosti, hovorí herečka. "V jeho očiach som nebola umelkyňa ani človek, bola som vec, iba telo," spomína si. 

Dokončenie filmu Frida Weinstein podmienil nakrútením lesbickej scény, pri ktorej bude Hayeková nahá. Žiadne diskusie vraj nepripúšťal a herečka sa musela podvoliť.

"Prvýkrát a aj naposledy v kariére som sa nervovo zrútila, celá som sa triasla a plakala som," píše Hayeková.

Weinstein podľa nej nechcel Fridu pustiť do kín, nakoniec na naliehanie hlavnej hrdinky a režisérky Julie Taymorovej súhlasil. Film vo svete zarobil  56,3 miliónov dolárov, získal šesť nominácií a dva Oscary.

"Verím, že keď sa pridám k ženám, ktoré o ňom prehovorili, pomôžem vysvetliť, prečo je to také ťažké. Prečo mnohé z nás tak dlho mlčali a čakali. Muži sexuálne útočia, pretože môžu. Ženy o tom dnes hovoria, pretovaže v tejto novej dobe tiež môžu."