Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.11.2017, 10:05

Vatikán a Čína lámu ľady. Dlhodobé rozpory chcú riešiť umením

Vatikán a Čína sa pokúšajú zlepšiť diplomatické vzťahy prostredníctvom umenia.

Vatikán a Čína lámu ľady. Dlhodobé rozpory chcú riešiť umením
Zdroj: AP, REUTERS/Alessandro Bianchi

Na výstavách, ktoré sa budú simultánne konať vo Vatikáne a Pekingu v marci, si vzájomne prepožičajú 40 umeleckých diel, oznámila agentúra Reuters.

Vatikán a Čina prelomia ľady

Peking prerušil vzťahy s Vatikánom v roku 1951 po tom, čo v krajine prevzala moc komunistická strana a čínsku katolícku cirkev postavila mimo vplyvu pápeža. Náprava vzťahov s Čínou sa stala jedným z bodov agendy pápeža Františka aj jeho predchodcu Benedikta XVI.

"Pôjde o udalosť, ktorá prekročí hranice aj čas a zjednotí odlišné kultúry a civilizácie," uviedol na tlačovej konferencii Ču Ťien-čcheng, šéf Čínskeho kultúrneho investičného fondu.

"Posilní priateľstvo medzi Čínou a Vatikánom a prispeje k normalizácii diplomatických vzťahov," dodal zástupca Pekingu. Čínska vláda a komunistická strana používajú spomínaný fond ako prostriedok takzvanej mäkkej diplomacie, pripomenula agentúra AP.

"Krása a umenie, ktoré prekonávajú strach aj hranice, sú skutočnými prostriedky dialógu," povedala na tlačovej konferencii riaditeľka vatikánskych múzeí Barbara Jattaová. Novinárov ďalej informovala, že do pekinského Zakázaného mesta poputuje na marcovú výstavu 39 objektov z vatikánskej etnologickej zbierky, ktorá pochádza z Číny.

Umenie spája

"V istom zmysle sa 39 zo zapožičaných objektov vracia domov," uviedla. Posledným umeleckým dielom bude maľba zastupujúca západné kresťanské umenie, zatiaľ ju ešte nevybrali.

Čínska strana vatikánskym múzeám prepožičia 10 plátien súčasného maliara Čang Jena a 30 ďalších umeleckých diel, ktoré budú predstavovať rôzne obdobia čínskych dejín.

Väčšina z 12 miliónov čínskych katolíkov je súčasťou takzvanej podzemnej cirkvi a zachovávajú lojalitu pápežovi. Väčšina ale spadá do oficiálneho Čínskeho združenia vlasteneckých katolíkov (CPCA), ktoré v roku 1957 založila komunistická strana.

Hlavný rozpor, ktorý diplomatické vzťahy blokuje, vyplýva z toho, že podľa Vatikánu náleží právomoc menovať biskupov iba pápežovi, a nie štátu.