08.11.2017, 10:30

Arabi otvárajú vlastný Louvre. Miliardový projekt si príde pozrieť aj Emmanuel Macron

Projekt vyšiel na viac ako miliardu dolárov.

Arabi otvárajú vlastný Louvre. Miliardový projekt si príde pozrieť aj Emmanuel Macron
Zdroj: Reuters

V hlavnom meste Spojených arabských emirátov Abú Zabí sa dnes slávnostne otvorí pobočka parížskeho múzea Louvre. Udalosti sa zúčastnia okrem iných aj francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Pre verejnosť bude budova prístupná až od soboty. Moderné múzeum, ktoré ako jediné na svete tiež nesie hrdé meno Louvru (Louvre Abú Zabí), bolo vybudované na základe projektu francúzskeho architekta Jeana Nouvela.

​Pôvodne malo začať činnosť v roku 2012, otvorenie však odložili, pretože sa čakalo na dokončenie všetkých stavebných prác.

Strechu pokrýva 7850 kovových geometrických útvarov, ktoré dohromady tvoria mriežkový vzor, ​​ktorým do budovy prestupuje svetlo. Sám Nouvel strechu opísal ako "slnečník, ktorý vytvára záplavu svetiel".

Projekt vyšiel na viac ako miliardu dolárov (v prepočte 864 902 266 eur). Za právo používať meno Louvre do roku 2037 múzeum zaplatí parížskej "matke" 400 miliónov eur.

Nové múzeum, ktoré má mať v stálej expozícii 235 umeleckých diel, sa nachádza na umelo vytvorenom ostrove Saadíja, na ktorého západnej strane je takzvaná kultúrna štvrť.

Okrem odbočky parížskeho Louvru sú v oblasti naplánované ďalšie galérie, vrátane pobočky newyorského Guggenheimovo múzea.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.