Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.11.2017, 07:00

Záhadný kód pochádza z japonskej kuchárskej knihy. "Bez neho by nebol Matrix," dodáva autor

Úvodné titulky filmu Matrix patria dnes už medzi ikonické "scény".

Záhadný kód pochádza z japonskej kuchárskej knihy. "Bez neho by nebol Matrix," dodáva autor
Zdroj: Matrix

Súčasťou úvodu filmu je padajúci kód, pozostávajúci z neznámych japonsky vyzerajúcich znakov. CRT monitor, blikajúci kurzor, zvuky klávesnice, podmanivý hlas, elektronická hudba a zrazu nekonečný prúd padajúcich číslic a znakov neznámeho pôvodu, píše iDnes.cz.

Niečo ako nekonečný zelený digitálny dážď. Hlavný hrdina filmu ešte netuší, že je súčasťou Matrixu. Tak nejako sa začína legendárny rovnomenný film z roku 1999. Po osemnástich rokoch od jeho vzniku priznal designer snímky Simon Whiteley pre web Cnet.com, ako mystický kód, ktorý sa stal symbolom celej série (existujú ešte dve nie príliš vydarené pokračovania), vznikol.

"Chcel by som všetkým povedať, že kód Matrixu sú v skutočnosti recepty na sushi v japončine," povedal Whiteley redaktorom CNET. Recepty naskenoval z kuchárky svojej ženy, ktorá z Japonska pochádza.

"Bez tohto kódu by nebol Matrix," dodáva autor v narážke na obrovskú popularitu práve tohto prvku filmu. Whiteleyho inšpirácia Japonskom sa uplatnila aj v jeho zatiaľ poslednom filme LEGO Ninjago.

​Ako hovoria ozajstní fanúšikovia fenoménu Matrix, "bol to skvelý film, škoda, že nikdy nenatočili pokračovanie." Práve touto snímkou s niektorými svojimi prvkami výrazne film ovplyvnil nasledujúcu, a to nielen hollywoodsku produkciu.

Napríklad bullet time scénou, v ktorej sa obratní agenti uhýbajú guľkám či vplyv na dizajn oblečenia, módnych doplnkov (najmä slnečných okuliarov) a mobilných telefónov (spomeňte si na vystreľovaciu verziu reinkarnovanej Nokie 8110). Najvýraznejším prvkom bol však práve padajúci kód.

Ticketportal.sk