18.10.2017, 13:26

Ples v opere podporí riešenie problémov zdravotne znevýhodnených detí na školách

Pavol Lančarič: „Stretávajú sa tu ľudia, ktorí niečo dokázali a na niečo majú.“

Ples v opere podporí riešenie problémov zdravotne znevýhodnených detí na školách
Zdroj: Archív HN

Hostia charitatívneho podujatia 18. ročníka Plesu v opere svojou účasťou pomôžu podporiť program inkluzívneho vzdelávania detí so zdravotným znevýhodnením. "Za deväť rokov sa nám podarilo od hostí vyzbierať 1,5 milióna eur a minulý rok sme mali dokonca rekord - bezmála 240 tisíc," zdôraznila riaditeľka Plesu v opere Andrea Cocherová.

Vďaka tejto forme sa otvorili na Slovensku tri nové centrá včasnej intervencie. Aktuálne sa Ples v opere spojil s Nadáciou pre deti Slovenska a Koalíciou pre deti Slovensko s cieľom prispieť k riešeniu situácie detí, ktoré sú už na začiatku svojho rozvoja oberané o primeranú šancu na vzdelanie.

„Školy reprodukujú rozdiely detí a z nich sa stávajú problémové. Pričom v bežných školách majú lepšie výsledky, ako v špeciálnych," informovala analytička projektu To dá rozum Miroslava Hapalová. Problém je však aj na úrovni materských škôl.

„Škôlky odmietajú deti, zdravotne znevýhodnené. Škôlka odmietla dieťa aj s diabetesom to je absurdné,“ hovorí Vladislav Matej z nadácie na podporu sociálnych zmien.

Výsledkom spolupráce je naštartovanie programu na podporu inkluzívneho vzdelávania detí so zdravotným znevýhodnením v základných školách, ktorý bude financovaný z výťažku z nadchádzajúceho Plesu v opere.

Slovensko je v počte detí s diagnostikovanými špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (ŠVVP) v EÚ na štvrtom mieste. "U nás až 12 percent detí, ktoré si plnia povinnú školskú dochádzku, majú diagnostikovanú nejakú formu špeciálnej výchovno-vzdelávacej potreby, európsky priemer je zhruba okolo šesť percent. Čo je však alarmujúcejšie, zároveň sme krajina na prvom mieste v percente detí vzdelávaných oddelene od svojich rovesníkov," upozornila Miroslava Hapalová.

Podľa Mariany Kováčovej, šéfky Koalície pre deti Slovensko "je potrebné, aby aj zdravotne postihnuté deti mohli navštevovať bežnú školu, vo svojom prostredí, vo svojej komunite, aby vyrastali so svojimi rovesníkmi."  V poradí 18. ročník Plesu v opere sa uskutoční 13. januára 2018.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.