Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.10.2017, 09:41

Dražba posledného Da Vinciho obrazu. Cena ,Svätého grálu ' šplhá do desiatok miliónov

Dielo pochádza z európskej súkromnej zbierky.

Dražba posledného Da Vinciho obrazu. Cena ,Svätého grálu ' šplhá do desiatok miliónov
Zdroj: Reuters

V New Yorku sa bude budúci mesiac dražiť obraz Salvator mundi (Spasiteľ sveta), posledné plátno talianskeho renesančného umelca Leonarda da Vinciho. Oznámila to v utorok aukčná sieň Christie '.

Dlho skrytý "Svätý grál"

Dielo pochádza z európskej súkromnej zbierky a odhaduje sa, že sa predá zhruba za 100 miliónov dolárov (84 530 853 eur). Christie 'oznámila, že vyobrazenie Krista, ktorého vznik sa datuje okolo roku 1500, pôjde do dražby 15. novembra.

Zdroj: Reuters

​Leonardo da Vinci (1452-1519) namaľoval asi dvadsať obrazov a zachovalo sa ich len 15 alebo 16, podľa toho, ktorý odborný názor sa vezme do úvahy. Prvýkrát bol spomínaný Leonardov obraz uvedený v súpise zbierky Karola I. Stuarta na začiatku 17. storočia, ktorý bol zostavený po kráľovej poprave.

Neskôr dielo menilo majiteľa, až sa dočista stratilo a vymizlo zo všeobecného povedomia. Nakoniec sa obraz vynoril na začiatku 20. storočia ako dielo Leonardova nasledovníka Bernardina Luiniho. Na fotografii z roku 1912 je zrejmé, že Kristov tvár a vlasy boli premaľované.

Na akcii ho najskôr predali za 45 dolárov

V roku 1958 bol na aukcii predaný za 45 libier a opäť na ďalších 50 rokov zmizol. Opäť sa objavil v roku 2005 a o dva roky neskôr bol reštaurovaný, uviedla na svojom webe aukčná sieň. Naposledy obraz zmenil majiteľa po unikátnej londýnskej výstave, ktorá sa konala v roku 2011 a na ktorej sa zišlo deväť obrazov talianskeho umelca.

Zdroj: Reuters

​Skončil vtedy v rukách nemenovaného európskeho zberateľa. Všetky zvyšné Leonardove obrazy patrí múzeám alebo inštitúciám. Všeobecne platí, že veľká väčšina plátien, ktorá vznikla pred 19. storočím, býva vo verejnom vlastníctve a na dražbách sa ponúkajú len zriedka, napísala agentúra AFP.

"Pre niekoho, kto sa aukciami zaoberá profesionálne, je to svätý grál," povedal novinárom pri prezentácii obrazu Loic Gouzer z Christie '. Obraz pred predajom poputuje do Hongkongu, San Francisca a Londýna. Tam všade bude pred newyorskou dražbou vystavený.

Ticketportal.sk