Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.10.2017, 10:15

Kajínek ako hrdina. Fanúšikovia si vzali voľno, aby sa stretli s vrahom tvárou v tvár

V zástupe ľudí sme čakali skôr internetových trollov než ním fascinovaných priaznivcov, hovorí filmár dokumentu Verní.

Kajínek ako hrdina. Fanúšikovia si vzali voľno, aby sa stretli s vrahom tvárou v tvár
Zdroj: Michal Šula/MAFRA

Bezhranične obdivujú dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka, ktorý strávil 23 rokov vo väzení. Niektorí z nich sami strávili časť života za mrežami. V postave omilosteného väzňa vidia hrdinu aj seniori, mladé matky či študenti, píšu Lidovky.

Prečo ale vzhliadajú k vrahovi a nie iným kriminálnikom, povedať nedokážu. Dokument Verní novinárky zo servera Lidovky.cz Šárky Kabátovej a filmára Ondreja Boja nahliada do mysle najvernejších fanúšikov nájomného vraha.

Zdroj: Pepa Dvořáček

​Prvé veľké stretnutie tých, ktorí vidia v Kajínkovi viac než len bývalého väzňa, bolo 20. septembra za pomerne dusnej atmosféry. Bolo to na pôde kníhkupectva Knihy Dobrovský v Prahe. Kritika odporcov bola silná, niektorí hovorili dokonca o bojkote knižného reťazca.

Fanúšikovia si vzali voľno, aby sa stretli s vrahom tvárou v tvár

Na miesto napriek tomu dorazili približne dve stovky fanúšikov Kajínka. Každý držal v ruke knihu, niektorí si nechali podpísať aj pamätníčky pre svoje deti. Udalosť z rôznych pohľadov zachytáva nový dokument Verní.

Z výpovedí verných fanúšikov je zrejmé, že získať autogram bolo pre každého z nich veľkou udalosťou. Mnohí odišli v deň, keď sa akcia konala, skôr z práce, len preto, aby sa stretli s odsúdeným dvojnásobným vrahom tvárou v tvár.

"Ľuďom pochopiteľne vadí, keď niekto kradne alebo vraždí. Páchateľov trestných činov však dokážu rýchlo odsúdiť. Pokiaľ ide ale o kauzu Jiřího Kajínka, zdá sa, že je táto premisa pod ťarchou senzáciechtivosti u niektorých silno zatlačená do úzadia. Zjavne stačia len dojmy z usmievavého muža, ktorý pred rokmi utiekol z väzenia a dnes jazdí drahým autom," vysvetľuje novinárka Kabátová jeden z myšlienkových pochodov priaznivcov a obhajcov teórie, že Kajínek ako hrdina nikoho nezabil.

"Verní fanúšikovia, ktorých sme v dokumente zachytili, boli schopní sami seba v podstate naplno presvedčiť o tom, že našli dôkaz o Kajínkovej nevine v jeho očiach," doplnila. Bezhraničný obdiv k postave vraha má podľa autorov psychologický základ.

"Na jednom mieste sa zišla mozaika rôznych ľudí s odlišnou motiváciou. Každý z nich odišiel od televíznej obrazovky, kde určitú časť svojho života sledoval prípad Jiřího Kajínka, až do radu v kníhkupectve, kde podpisoval svoju knihu. V zástupe ľudí sme v skutočnosti čakali skôr internetových trollov než ním fascinovaných priaznivcov," dodáva Bojo.

Ticketportal.sk