08.10.2017, 16:28

Jeden z najmocnejších mužov Hollywoodu čelí sexuálnemu škandálu. Vyrastal som v inej dobe, obhajuje sa

Producent Harvey Weinstein má na konte filmy ako Pulp Fiction, Zamilovaný Shakespeare alebo Divoký Django.

Harvey Weinstein
Zdroj: Reuters

Jeden z najmocnejších mužov Hollywoodu, filmový producent Harvey Weinstein, ktorý má na konte filmy ako Pulp Fiction, Zamilovaný Shakespeare alebo Divoký Django, čelí podľa médií obvineniu, že po dlhé roky sexuálne obťažoval ženy vo filmovom priemysle.

Správanie tohto darcu Demokratickej strany, ktorý vystupoval ako bojovník za práva žien, bolo pritom podľa všetkého roky verejným tajomstvom, napísala agentúra AP.

Weinstein kvôli afére odišiel z vedenia svojej produkčnej firmy The Weinstein Company a poslal ju do neistej budúcnosti. Podľa článku denníka The New York Times 65-ročný Weinstein uzavrel kvôli sexuálnemu obťažovaniu mimosúdnu dohodu o odškodnení s najmenej ôsmimi ženami.

Weinsteinove obete

Jednou z Weinsteinových obetí bola v minulosti herečka Ashley Juddová. "Mnohokrát a rozličným spôsobom som mu hovorila 'nie'," povedala denníku The New York Times Juddová, ktorej Weinstein v jednom hoteli v Hollywoode pred dvadsiatimi rokmi ponúkal masáž a chcel, aby ho sledovala v sprche.

"Ženy v Hollywoode si o ňom medzi sebou rozprávali už veľmi dlhú dobu a je načase, aby sa o tom hovorilo verejne," povedala Juddová podľa britského denníka The Guardian v reakcii na článok v The New York Times.

Spoluzakladateľ produkčnej a distribučnej firmy Miramax v reakcii na článok uviedol, že si uvedomuje, že jeho správanie v minulosti spôsobilo mnoho bolesti a že sa za to ospravedlňuje. Nechal sa však aj počuť, že "dospieval v 60. a 70. rokoch, kedy pravidlá správania boli iné. Taká bola vtedy kultúra," povedal Weinstein, ktorý o sebe vyhlasuje, že "15 ľudí o mne hovorí, že som génius, 15 ľudí hovorí, že som sviňa ".

Závratná kariéra

Po zverejnení článku oznámil, že plánuje denník zažalovať. Z vedenia The Weinstein Company medzitým odišla tretina členov správnej rady, ktorú, ako poznamenáva The New York Times, tvoria výhradne muži. Zostávajúci členovia rady najali externú právnickú firmu, ktorá bude vyšetrovať údajné dlhoročné Weinsteinove ​prehrešky voči ženám.

Týmto právnikom pracovníčky firmy budú môcť povedať o obťažovaní, ktorého boli svedkami, alebo ktoré samy zažili. Spoločnosť si vraj "váži ženy" a záleží jej na tom, aby v nej panovala atmosféra, v ktorej sa so všetkými zaobchádza s rešpektom a úctou.

Pre Weinsteinovu firmu, ktorú v roku 2005 založil po odchode z Miramaxu a ktorá sa potýka s klesajúcim predajom, znamená jeho odchod veľkú ranu, píše NYT. The Guardian pripomenul, že jeho závratná kariéra, počas ktorej si pripísal viac ako 300 nominácií na Oscara, v uplynulých rokoch nabrala klesajúcu tendenciu.

Trapas demokratov
Posledným oscarovým filmom, ktorého je Weinstein producentom, je Umelec z roku 2011, tohtoročná Tulipánová horúčka je považovaná za veľmi slabú. Aféra okolo Weinsteina je mimoriadne trápna pre Demokratickú stranu, ktorá sa chváli tým, že presadzuje voči ženám progresívne politiku, napísala k tomu agentúra AP. Weinstein mal blízko ku straníckym špičkám.

NYT pripomína, že pred vlaňajšími prezidentskými voľbami vo svojej rezidencii na Manhattane usporiadal benefičnú akciu v prospech demokratickej kandidátky Hillary Clintonovej a tento rok u neho ako stážistka pracovala Malia Obamová, staršia dcéra bývalého prezidenta Baracka Obamu.

Strana a jej politici teraz posielajú peniaze získané od Weinsteina nadáciám, ktoré sa zasadzujú napríklad o väčšie zapojenie žien do politiky. Keď sa novinári na Weinsteina spýtali súčasného republikánskeho prezidenta Donalda Trumpa, uviedol, že ho pozná už dlho. Zaujímalo ich tiež, čo hovorí na súčasné obvinenia: "Vôbec ma to neprekvapuje," odpovedal šéf Bieleho domu, ktorého počas prezidentskej kampane niekoľko žien obvinilo zo sexuálneho obťažovania, ale aj znásilnenia.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.