06.10.2017, 11:01

Výsledky Maľby roka 2017: Pozrite si tvorbu najlepších slovenských maliarov

V súťaži tento rok dominovali ženy. Medzinárodná porota vybrala tri mladé umelkyne.

Výsledky Maľby roka 2017: Pozrite si tvorbu najlepších slovenských maliarov
Zdroj: Maľba roka

Absolútnou víťazkou 12. ročnka sa stala výtvarníčka Žofia Dubová. Ocenená maľba "Over the mountain" je pôsobivým inovatívnym dielom. Zaujímavo pracuje s históriou maľby. Vyjadruje kontrast medzi východnou a západnou civilizáciou, spája európsku kultivovanosť a tradíciu maľby s ázijskou vizualitou, ktorá sa prejavuje v motíve prírody a hory. Dielo reprezentuje nový smer, novú vlnu 21. storočia. Porota ocenila taktiež využitie nových techník i spôsob maľby. Autorka získala aj finančnú odmenu 10 tisíc eur. 

Zdroj: Maľba roka

​Druhé miesto patrí Marte Kissovej. Porota ocenila autenticitu, z ktorej prirodzene vyrastá maliarska téma: " Dielo zaujímavým spôsobom vyobrazuje zápas medzi realitou a niečím imaginárnym. Obraz definuje presvedčivá dynamika maľby – je farebne aj tematicky vyvážený – autorka zvládla maľbu, tému i jej prevedenie. Kissová nezobrazuje predstieranú vidieckosť – namaľovala realitu, ktorú pozná – súčasne a imaginatívne."

Medzinárodná porota ocenila  aj Hanu Gregorovú a jej dielo "Útek zo zajatia". Podľa hodnotenia poroty ide o veľmi konzistentný a zároveň voľný obraz, ktorý prináša zaujímavý dialóg medzi naznačenými líniami a abstrakciou. Porota vyzdvihla Garovej prácu s farbou a špecifické narábanie s abstrakciou.

Zdroj: Maľba roka

Súťaž, ktorú vyhlasuje Nadácia VÚB je určená pre mladých umelcov do 35 rokov. O víťazoch rozhodovala medzinárodná porota, ktorá bola zložená z popredných mien európskeho výtvarného umenia. ​

Slovenských mladých tvorcov hodnotili kurátorka súčasného umenia Jane Neal z Veľkej Británie, maliar Attila Szűcs z Maďarska, kurátorka a galeristka Denisa Kujelová z Českej republiky a domáci renomovaný výtvarník a pedagóg Ján Berger.

 „Pri všetkých troch víťazných dielach sme ocenili ich autenticitu. Všetky sú presvedčivé, každé svojím spôsobom. Ocenené maľby zaujmú vyváženou súhrou kompozície a farby, techniky i námetu,“ hodnotí predsedníčka poroty Jane Neal.

Víťazné diela spolu s prácami ďalších finalistov si môžete pozrieť v bratislavskej Galérii Nedbalka do 11. novembra. Výstava bude prístupná aj počas Bielej noci, v sobotu 7. októbra. 

Cieľom Nadácie VÚB je podporiť mladých slovenských výtvarníkov pri ich začiatkoch a pomôcť im etablovať sa na profesionálnej umeleckej scéne. Môžu sa tak stať úspešnými a slávnymi už počas života, o čom sa mnohým historickým výtvarným velikánom ani nesnívalo. Som presvedčený, že o viacerých z dnešných vystavujúcich autorov budeme v budúcnosti ešte veľa počuť. Držím im palce a želám veľa úspechov a množstvo inšpirácie pre ďalšiu tvorbu,” povedal počas včerajšieho vyhlasovania výsledkov súťaže Maľba 2017 Jozef Kausich, člen predstavenstva a riaditeľ úseku firemného bankovníctva VÚB banky a zároveň dodal, že v rámci 12. ročníka tejto súťaže sa vo finálovej dvadsiatke umiestnili prevažne talenty, nové mená, ktoré sa objavili v súťaži po prvýkrát.

 

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.