Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.09.2017, 07:00

Fenomén Bielej noci: ľudia a umenie od západu až do východu slnka

Biela noc ponúka prechádzku plnú zážitkov.

Fenomén Bielej noci: ľudia a umenie od západu až do východu slnka
Zdroj: Biela noc

Počas jedného výnimočného víkendu sa noc stáva dňom a ulice nočného mesta (Košice 30. septembra, Bratislava 7. októbra) sa zaplnia ľuďmi a umením.

Tohtoročná trasa festivalu Biela noc v Košiciach sľubuje 30 multižánrových umeleckých projektov. Program sa začne v sobotu (30.9.) o 19.00 h pri maratónskom ohni na Námestí Maratónu mieru a skončí o 2.00 h.

"Zameranie je aj tento rok na vizuálne umenie, ale máme tu aj hudbu, performance, tanec, literatúru, takže je to naozaj rôznorodé. Trasa vedie už tradične od Kasární/Kulturparku po Tabačku Kulturfabrik. Tento rok je možno výnimočný tým, že máme až 13 headlinerov, čiže 13 veľkých projektov, na ktorých sme pracovali počas celého roka," priblížila dnes riaditeľka festivalu Zuzana Pacáková.

Tohtoročná Biela noc ponúkne aj niekoľko návratov umelcov zo sveta, ako austrálska umelkyňa Amanda Parer, umelec Luke Jerram v Kunsthalle, Collectif Coin, umelec Robyn Moody, svetelná inštalácia Francúza Guillauma Marmina alebo multimediálne predstavenie Guide od Veřy Ondrašíkovej.

Pestrá ponuka rozličných umeleckých žánrov zaručí každému spoznať najnovšie trendy v rozličných umeleckých disciplínach.

Vytipovali sme niekoľko miest, ktoré by ste si jednoznačne nemali nechať ujsť aj v Bratislave:

  • Medická záhrada – Múzeum Mesiaca

V bratislavskom najobľúbenejšom parku sa budú diať vesmírne úkazy. Priamo medzi zeleň sa znesie Mesiac – monumentálne dielo Luka Jerrama. Britský sochár vytvoril vernú kópiu Mesiaca s priemerom sedem metrov.

Tvoria ho detailné zábery mesačného povrchu v mierke približne 1:500 000. Milovníci vedeckých poznatkov, alebo romantiky pri mesačnom svetle by inštaláciu Museum of the Moon (Múzeum Mesiaca) rozhodne mali vidieť.

  • Hlavné námestie, Hviezdoslavovo námestie – Fantastická planéta

Po úspešnej premiére v roku 2015, keď okolie Rolandovej fontány zaplavili nafukovacie zajace, sem austrálska umelkyňa Amanda Parer prinesie ďalších exotických návštevníkov – šesť obrovských humanoidov.

Skupina gigantických postáv s názvom Fantastic Planet (Fantastická planéta) bude počas Bielej noci objavovať náš svet. Netreba sa báť, títo prieskumníci sú mierumilovní a po pristátí na Zemi sa veľmi radi fotia.

Nájdete ich v meste, na budove Slovenského národného divadla, ale aj pred budovou centrály VÚB.

  • Slovenský rozhlas – RozHlas

„Obrátená pyramída” sa v nočných hodinách rozžiari farebnými svetlami, v ktorých naplno vyniknú jej stupňované vrstvy. Audiovizuálna inštalácia slovenských umelcov Ondreja Maksiho a Jany Potiron odkazuje na rozhlas a šírenie zvuku.

Obrovský megafón umiestnený pred budovou umožní na chvíľu vymeniť zaužívané roly – rozhlas bude počúvať zvyčajne načúvajúce publikum. Vizuálne prvky inštalácie sa budú meniť podľa výšky a tónu hlasu každého, kto pristúpi k megafónu a nechá svoj hlas zvučať. Príďte si vyskúšať svoj rozHlas!

  • Bratislavský hrad – animácie z Fest Anče

Animovaný film je médium, ktoré dokáže rapídnym striedaním 25 statických políčok v každej sekunde rozpohybovať všetko nehybné. Fest Anča sa preto rozhodol využiť túto moc aj na oživenie Bratislavského hradu.

Počas Bielej noci ho vybaví očami z abstraktných a experimentálnych filmovod autorov z celého sveta. Zatiaľ čo v priebehu celého roka hrad sledujú obyvatelia a návštevníci mesta, počas tejto noci bude hrad pozorovať nás.

  • Most SNP - Woodance

Dielo inšpirované kultom voodoo a novým virtuálnym svetom animačných softvérov, kde sa na testovanie ovládania používa tzv. puppet. Puppet alebo bábka sa vyskytuje v povestiach o mocnej sile šamanov, ktorí mali moc na diaľku ovládať iné osoby prostredníctvom voodoo bábok. Woodance je interaktívna inštalácia, prostredníctvom ktorej si diváci môžu túto moc na chvíľu vyskúšať.

  • Námestie slobody – Globoscope

Francúzsky Collectif Coin týmto mechanizmom vytvorí digitálnu premenu a každý jednotlivý bod a pixel mestského parku aj kultovej fontány zlúči do zvukovo-svetelného pohybu. Alchýmia matematiky, zvuku i svetla vám ponúkne vyslovene surreálnu prechádzku dosiaľ nevídaným priestorom.

  • Nábrežie Eurovea – Vlnka

Svetelné lúče ponad vodu väčšinou signalizujú majáky či inú navigáciu. Biela noc je však priestorom pre radosť z hry, a preto dva brehy rieky spojí svetelná Vlnka.

Zväzok laserov umiestnený na jednom brehu bude reagovať na dotyk rúk a vytvorí ponad vodu hravé premostenie. Najmenším dotykom sa projekcia rozvlní a jej kmitavý pohyb vám ukáže opäť jednu z očarujúcich fyzikálnych zákonitostí.

  • Starý most - Štruktúra

Charakteristickú rebrovú štruktúru Starého mosta využíva dielo, ktoré sa počas Bielej noci rozžiari nad Dunajom. Obrazce v priestore vytvorené lúčmi svetla vychádzajú z konštrukcie mosta ako jeho optické predĺženie. Svetelný pohyb tak oživí jednu z dominánt nábrežia Dunaja a ponúkne návštevníkom podujatia nezvyčajný pohľad na nábrežnú panorámu.

  • Nová Cvernovka – Sauna

Mimozemský dymiaci a svietiaci objekt pred budovou bývalej školy uvidíte už od cesty. Ústredným objektom v parku bude priesvitná rozhorúčená sauna, žiariaca ostrým svetlom. Prepojí zážitok z prehriatia októbrových kostí s ľadovou sprchou z koruny stromov a následného posedenia v plachte pri ohni. .