Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.09.2017, 00:01

Robo Roth vo výnimočnej úlohe. Nina nastavuje drsné zrkadlo súčasnosti

Snímka Nina nehovorí len o rozvode, ale o rozvode, ktorý zvnútra rozožiera členov rodiny.

Robo Roth vo výnimočnej úlohe. Nina nastavuje drsné zrkadlo súčasnosti
Zdroj: ninafilm.com

Nový slovenský film sa pokúša o pohľad do vnútra troch protagonistov. Každý z nich hľadá svoj vlastný život, napriek tomu ho nenachádza, lebo stráca rozvodom pôdu pod nohami.

Debut mladej herečky Bibiany Novákovej ponúka svieže, hlboké a dokonalé pochopenie detskej duše, ktorá balansuje medzi dvoma piliermi, ktoré doteraz držali jej život. Dievča uniká k plávaniu, ktoré miluje a podvedome ju očisťuje od toho, čo da deje okolo nej. Život pod hladinou vníma ako únik pred tým, čo je nad ňou. Napriek tomu, že herečka nikdy predtým herečkou nebola, vyvolala obdiv v zahraničí aj u domácich.

Jednoduché a prirodzené dialógy, tak ako sa bavia ľudia a nie herci na plátne, ako sme zvyknutí, robia film jednoduchým a stráviteľným. Zložitá téma je podávaná s ľahkosťou detskej logiky vo svete dospelých.

Režisér sa s tým „nesral“

Vraví filmový otec Robo Roth a má pravdu. V roli otca ho divák našiel. Vo filme vidíme viac Rotha ako herca, čo dodáva filmu na autentickosti a surovej príťažlivosti. Nevidíme zložitý dej, ale jednoduchú líniu, ktorá sa dá poskladať do jednej vety. Emócie, ktoré stvárnili matka (Petra Fornayová), otec a dcéra sú vlastným svetom nielen protagonistov, ale aj diváka.

Nikdy nie je zlá len matka alebo otec. Každý má svoj vlastný medziriadkový život, v ktorom ho vlastné pocity robiť to najlepšie, doháňajú do konfliktov. Nedostatok komunikácie, v ktorej vidíme odraz nielen dôsledku doby – rozvodov, ale celkovo dnešnej doby z filmu preniká divákovi priamo do duše.

Citlivá téma obsahuje drsné dialógy ale aj nežné osobné a intímne vzťahy medzi členmi rodiny.

Tvorcovia sa rozhodli spraviť film o dievčati, vymenili hercov, improvizovali, zachraňovali rozpočet, vystavali si vlastný filmový svet a stvorili jednoduchú snímku, ktorá má málo dialógov, veľa emócii a jeden odkaz. Že rozvod nie je katastrofa, ktorá nás zničí, ale rozvod je katastrofa, vďaka ktorej ničíme sami seba.

Nina, 2017

  • Slovensko, Česká republika
  • Réžia: Juraj Lehotský
  • Hrajú: Bibiana Nováková, Robert Roth, Petra Fornayová