09.09.2017, 21:37

Festival v Benátkach: Zlatého leva si odniesla fantasy dráma

Zlatého leva za najlepší film na tohtoročnom Medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach získal americký fantasy thriller The Shape of Water od mexického režiséra Guillerma del Tora.

Festival v Benátkach: Zlatého leva si odniesla fantasy dráma
Zdroj: Reuters

Oznámila to dnes porota, ktorú viedla americká herečka Annette Beningová. Film zvíťazil v konkurencii 21 filmov.

Film s Michaelom Shannonom, Sally Hawkinsovou a Octaviou Spencerovou patril medzi favoritov súťaže. Nemá upratovačka  sa v ňom zblíži s tajomným vodným tvorom uväzneným vo vládnom laboratóriu.

Ocenenie pre najlepšiu herečku si odniesla Britka Charlotte Ramplingová za rolu v taianskej dráme Hannah o žene, ktará po uveznení manžela stráca kontakt s realitou. Najlepším hercom sa stal Palestínčan Kamal Bašá za úlohu vo filme L'Insulte (Urážka). Snímka libanonského režiséra Zijáda Duajrího je o banálnom spore medzi dvoma susedmi, Libanončanom a Palestínčanom, ktérý vedie k súdnemu procesu na celonárodnej úrovni.

​Veľkú cenu poroty si odniesol izraelský režisér Samuel Maoz za snímku Foxtrot. Strieborné leva pre najlepšího režiséra dostal Francouz Xavier Legrand za svoju rozvodovú drámu Jusqu´a la Garde (Starostlivosť o dieťa).

Ocenenie za najlepší scénár získal Brit Martin McDonagh, ktorý napísal a natočil film Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Tri billboardy pri Ebbinge v Missouri).

Filmový festival v Benátkach je najstarší na svete a spolu s festivalmi v Berlíne a Cannes je jedným z najdôležitejších. Tento rok sa konal už 74. ročník festivalu.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.