08.09.2017, 11:43

Pätica najsilnejších a kultových filmov o rasovej diskriminácii, ktoré sa dotkli miliónov

Dňa 9. septembra si pripomíname pamätný deň Slovenskej republiky Deň obetí holokaustu a rasového násilia.

Pianista (anglicky The Pianist) je britsko-francúzsko-nemecko-poľský film, v roku 2002 ho natočil režisér Roman Polański. Film získal Zlatú palmu na filmovom festivale v Cannes, dve ceny Academy Award a samotný Adrien Brody ešte jednu cenu za herecký výkon v hlavnej úlohe. Film bol natočený podľa motívov knihy Pianista, ktorú napísal Wladyslaw Szpilman v roku 1946.
Wladyslaw Szpilman je v Poľsku žijúcim Židom. Po príchode nacistickej hitlerovej armády do Varšavy v sebe každý pociťuje odpor a nenávisť voči Židom. Pri presune Židov z Varšavy do koncentračných táborov Władek uteká a začína sa schovávať v zničenom meste, v úkryte prežije aj hrôzy Varšavského povstania. Ku koncu ho objavuje kapitán Wehrmachtu Wilm Hosenfeld. Ten ho však neprezradí, dokonca mu aktívne pomáha prežiť hlad a núdzu. Władysław si celú vojnu uľahčuje predstavami o svojom hraní na fiktívny klavír.
Zdroj: YouTube

Pri tejto príležitosti vám prinášame výber celosvetovej kinematografie, filmy, ktoré zasiahli milióny divákov na celom svete a dodnes sa považujú za kultové snímky.

Ich prehľad si pozrite v galérii.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.