Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.09.2017, 14:59

Najlepšia slovenská fotografia je z Prahy

Najlepšia slovenská fotografia roka nie je katastrofa, protesty, vojna ani politický zápas.

Najlepšia slovenská fotografia je z Prahy
Zdroj: Slovak Press Photo

Vznikla v Prahe a stojí za ňou učiteľ a fotograf na voľnej nohe zo Stropkova na východe Slovenska. Súťaž Slovak Press Photo vyhral čiernobiely záber mydlových bublín zo Staromestského námestia.

"V čase, keď okolo seba vidíme toľko násilia vo verejnom priestore, sa nám zdalo, že práve táto fotka je symbolom pozitívnej alternatívy. Ukazuje, ako slobodne sa dá správať vo verejnom priestore a užívať si ho. Sme hrdí, že sme mohli oceniť práve tento záber," povedala pre DennikN.sk americká fotografka Nina Bermanová, ktorá predsedá porote.

"Vždy je ťažké vybrať jednu fotografiu, ktorá by mala v sebe nejaké silné posolstvo, najmä keď musíte vyberať z viac ako dvoch tisícok prihlásených fotiek. Ale táto sa presadila do popredia veľmi rýchlo," uviedla.

Autorom je Andrej Belovezčík, ktorý fotí hlavne pre radosť, najmä v blízkosti svojho domova, výlet do Prahy bol výnimkou. To, že uspeje v profesionálnej súťaži, neočakával.

"Keď mi zavolali, napadlo mi, či to nie je vtip," zveril sa pri oznámení výsledkov, kvôli ktorým zmeškal prvý školský deň. Belovežčík vyučuje informatiku na gymnáziu v meste Stropkov, východoslovenskom okresnom meste s menej ako 11-tisícmi obyvateľmi.

Ticketportal.sk