14.08.2017, 10:55

Slovenský film z prostredia Tatier získal na Medzinárodnom filmovom festivale najvyššie ocenenie

Dokument Pavla Barabáša Sloboda pod nákladom získal na Medzinárodnom filmovom festivale FIFAD vo Švajčiarsku najvyššie ocenenie Diable d'Or v kategórii World Culture.

Slovenský film z prostredia Tatier získal na Medzinárodnom filmovom festivale najvyššie ocenenie
Zdroj: K2 Studio

Festival sa konal od 5. do 12. augusta v Les Diablerets a patrí medzi najdôležitejšie svojho druhu na svete.
Film o starej generácii nosičov z Vysokých Tatier zhodnotila medzinárodná porota slovami: "Nosičské remeslo je cesta k vnútornému pokoju. Aj napriek veľkej námahe a často nepriaznivým podmienkam to je duchovný zážitok."

Je to v poradí 16 ocenenie pre snímku Sloboda pod nákladom. "Vysoké Tatry sú posledným miestom v Európe, kde sa nosičské remeslo ešte zachovalo a teší ma, že aj vďaka tomuto dokumentu vzrástol záujem mladých ľudí o nosenie na tatranské chaty," uviedol režisér oceneného filmu Barabáš.

Po medzinárodných úspechoch v Kanade, Španielsku, Poľsku, Česku, Slovinsku, Macedónsku sa dokument nominoval do talianskej Cervinie, kde sa predstavia iba filmy, ktoré už získali na horských festivaloch Grand Prix. Diváci ho uvidia aj v Južnej Kórei, Nemecku, Rusku či Poľsku.

Na Slovensku sa dokument Sloboda pod nákladom stal najúspešnejším filmom Asociácie slovenských filmových klubov za rok 2016.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.