Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.08.2017, 15:16

Zomrela slovenská hudobná legenda Marián Varga

Vo veku 70 rokov zomrel slovenský hudobník, skladateľ a klavirista Marián Varga. Potvrdil to hudobný expert a publicista Ľuboš Zeman.

Zomrela slovenská hudobná legenda Marián Varga
Zdroj: Peter Mayer/Hospodárske noviny

Marián Varga sa narodil 29. januára 1947 v Skalici. Od šiestich rokov navštevoval ľudovú školu umenia, neskôr bol žiakom Bratislavského konzervatória, kde študoval tri roky hru na klavíri u Romana Bergera a kompozíciu u Andreja Očenáša.

S hudobnou skupinou Prúdy v roku 1969 nahral kultový album Zvoňte, zvonky. Na prvej platni skupiny je autorom deviatich skladieb.

​Po odchode z Prúdov na jeseň 1969 založil prvú artrockovú kapelu v Československu s názvom Collegium Musicum. Inšpiráciou bola anglická skupina Nice, keď videl ich koncert v Prahe.

Prvými nahrávkami boli v júli 1970 skladby Hommage á J. S. Bach a Ulica plná plášťov do dažďa. V roku 1971 vydali prvú LP platňu Collegium Musicum.

Okrem interpretácii diel klasickej hudby Bartóka, Haydna či Stravinského vytvárala kapela aj vlastné skladby s náznakmi umeleckej postmoderny, pre ktorú je príznačný album Konvergencie z roku 1971. 

Varga sa okrem toho venoval aj piesňovej tvorbe. V spolupráci s hudobníkom Pavlom Hammelom vydali päť albumov, napríklad Zelená pošta alebo Na druhom programe sna. V roku 1977 spolu skomponovali prvý slovenský muzikál Cyrano z predmestia. 

Po rozpade zostavy Collegia Musica v roku 1979 sa Varga rozhodol vydať na sólovú dráhu. V poslednom období spolupracoval s Moyzesovým kvartetom. Po roku 2000 išlo o albumy Solo In Concert, Hommage á Marián Varga, Marián Varga & Moyzesovo kvarteto, CD a DVD Speak, Memory. Z novembra 2011 je album Marián Varga a Noneto.

Pre mladšiu generáciu bol Varga zase známy v súvislosti s festivalom Pohoda.

V roku 2015 získal vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za prínos pre slovenskú kultúru v oblasti hudobného umenia. Stal sa tiež držiteľom Krištáľového krídla za celoživotné dielo.

„Napísali sme množstvo zaujímavých piesní na albumy Zelená pošta, Zvonky zvoňte alebo k muzikálu Cyrano z predmestia. Bol to hudobník, aký nemal na Slovensku páru“, spomína na svojho priateľa básnik a textár Kamil Peteraj. Prvýkrát sa stretli počas štúdia na konzervatóriu a ich priateľstvo vydržalo celé desaťročia.

„On bol predovšetkým hudobne vzdelaný o niekoľko tried vyššie ako všetci iní umelci, s ktorými som sa kedy stretol. Ohromne invenčne mu to myslelo, naše debaty boli geniálne a nikdy na ne nezabudnem. Mal zmysel pre humor a bol výborný diskutér. Predebatovali sme stovky nocí, vždy bolo o čom“.

Kamil Peteraj tvrdí, že Varga vniesol do slovenskej hudby výnimočnosť, aká sa nikomu pred ním ani po ňom nepodarila.

Bubeník Martin Valihora si s Mariánom Vargom zahral prvý krát ako 18-ročný: „Je mi smutno, bol mi  blízky, bol veľmi podstatným človekom v mojom živote. Poznám ho asi 25 rokov a popri ňom som vyrástol. Marián Varga prerástol hranice nadčasovosti v hudbe, bol to velikán a génius hudobne aj ľudsky.“

Ticketportal.sk