Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.09.2021, 13:33

Cenou Emmy bol ocenený dokument o otrave Navaľného aj rozhovor s Trumpom pre HBO

Cenou News & Documentary Emmy môže byť ocenená relácia, dokument alebo správa pôvodne odvysielaná v americkej televízii v období medzi 1. januárom a 31. decembrom a najmenej na 50 percentách územia USA.

Cenou Emmy bol ocenený dokument o otrave Navaľného aj rozhovor s Trumpom pre HBO
Zdroj: Reuters

Cenu News and Documentary Emmy Awards, ktorú udeľuje americká Národná akadémia televíznych umení a vied, získal tento rok aj investigatívny dokument o pokuse o otrávenie ruského opozičného novinára Alexeja Navaľného a rozhovor politického reportéra amerického spravodajského webu Axios Jonathana Swana s niekdajším prezidentom USA Donaldom Trumpom, ktorý vznikol vlani v auguste a bol odvysielaný na TV kanále HBO.

Ukážku si pozrite vo videu:

Trump "skóroval"

Výrazy tváre novinára Swana, keď počúval Trumpove vysvetlenia týkajúceho sa jeho vnímania pandémie choroby Covid-19, poslúžili ako námet pre celú sériu internetových žartov.

Swan okrem toho upútal pozornosť divákov aj tým, že exprezidentove zavádzajúce vyhlásenia bez okolkov a okamžite podrobil fact-checkingu, informoval v stredu denník The Guardian. Ben Smith z denníka The New York Times svojho času napísal, že toto bol "možno najlepší rozhovor Trumpovej éry".

Laureátov 42. ročníka udeľovania cien Emmy v kategórii spravodajstvo a dokumenty vyhlásila Národná akadémia v utorok v rámci virtuálneho galavečera streamovaného naživo na svojej platforme. Dnes večer budú predstavení aj laureáti v kategórii dokumentárnych programov.

Ocenení

Okrem ocenenia investigatívneho dokumentu o pokuse o otrávenie ruského politika Navaľného, na ktorom so CNN spolupracovali aj investigatívne médiá The Insider a Bellingcat, ako aj nemecký spravodajský magazín Der Spiegel, získalo cenu Emmy aj spravodajstvo CNN o násilnej smrti Afroameričana Georgea Floyda vo formáte Breaking News.

Adam Sharp, ktorý je prezidentom a generálnym riaditeľom NATAS, vo svojom príhovore vyzdvihol "profesionálov zo spravodajského priemyslu, ktorí v bezprecedentnom roku 2020 prešli svetovou zdravotnou krízou i prezidentskými voľbami, ktoré otriasli základným kameňom našej demokracie".

Predseda predstavenstva spoločnosti NATAS Terry O'Reilly okrem toho poukázal aj na "jednotlivcov, ktorí počas pandémie udržiavali svoje (spravodajské) tímy v bezpečí", čo umožnilo "neprerušovaný tok spravodajstva".

Podľa pravidiel môže byť cenou News & Documentary Emmy ocenená relácia, dokument alebo správa pôvodne odvysielaná v americkej televízii v období medzi 1. januárom a 31. decembrom a najmenej na 50 percentách územia USA.

V zahraničí vyrobené programy nie sú zaradené do súťaže, pokiaľ nešlo o koprodukciu s americkým partnerom a záväzok, že bude odvysielaná aj v americkej televízii.