Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.07.2017, 00:01

Hra o tróny má nový rekord. Pirátsky ju sledovalo takmer 100 miliónov ľudí

Svetový seriálový hit Hra o tróny získal ďalší rekord. Prvý diel siedmej série totiž pirátsky videlo takmer sto miliónov ľudí. Televízne kanály na čele s HBO teraz vymýšľajú, ako skrotiť nelegálne streamovacie stránky.

Hra o tróny má nový rekord. Pirátsky ju sledovalo takmer 100 miliónov ľudí
Zdroj: HBO

​Oficiálne čísla sledovanosti urobili šéfom HBO veľkú radosť. Prvý diel práve vysielanej siedmej série ich najväčšieho hitu, Hry o tróny, videlo 16 miliónov divákov (10 miliónov sa pozeralo na premiéru, ďalších 6 miliónov videlo diel v repríze alebo online na HBO GO).

Lenže sledovanosť prvého dielu bola mnohonásobne vyššia, čo síce tvorcov teší ešte viac, ale vedeniu HBO sa pri predstave peňazí, ktoré im takto utekajú, robia vrásky.

Podľa serveru Muso, ktorý sa zameriava na sledovanie pirátstva, sledovalo nelegálne prvý diel, ktorý sa vysielal pred dvoma týždňami, 91,74 miliónov ľudí. Prevažná väčšina z nich využila rôzne streamovacie weby, kde si diel prehliadnete v prehliadači. Podľa serveru Muso to bolo 77,91 miliónov. Cez torrenty sa k seriálu dostalo 8,36 miliónov, zatiaľ čo 4,95 miliónov ľudí si diel stiahlo.

​"Sú to obrovské čísla, približne päť až desaťkrát viac, ako sme očakávali. Nad týmto by mali mnohí pozdvihnúť obočie. Toto je celková sledovanosť, ktorá sa nikde neuvádza, "hovorí Andy Chatterley z Muso.

"Sledovanosť je pre komerčné televízie hlavným kritériom pre životaschopnosť seriálu. Keď tu máme takmer 100 miliónov ľudí, ktorí sa pozerajú mimo oficiálny kanál, tak to ukazuje, aká populárna show to je a tiež, akú veľkú skupinu by mala televízia nalákať, "podotýka Chatterley.

Zaujímavé je, že najvyššiu nelegálnu sledovanosť vykazujú bohaté štáty, kde pre obyvateľov nie je predplatenie súkromnej televízie takú finančnou záťažou, konkrétne v pirátskom sledovaní vedú podľa Muso USA (15,08 miliónov), pred Veľkou Britániou (6,25 milióna) a Nemeckom (4,96 milióna). Tu utekajú HBO veľké peniaze.

Na druhej strane by zrejme legálna sledovanosť vzrástla, ak by si ľudia mohli predplatiť sledovanie iba jedného seriálu - to televízna stanica HBO, ktorú stojí jedna epizóda Hry o tróny približne šesť miliónov dolárov, neumožňuje.

Ticketportal.sk