31.05.2017, 16:55

Dajte si tieto druhy zeleniny. Môže vám to zachrániť život

Ak existuje jedlo, pri ktorom vám nikto nepovie, aby ste ho jedli menej, je to listová zelenina.

Táto zelenina je zdrojom dvoch dôležitých, menej známych antioxidantov: kyseliny syringovej a kaempferolu. Prvá môže pomôcť stabilizovať krvný cukor prostredníctvom inhibície enzýmov, ktoré premieňajú sacharidy na jednoduché cukry, zatiaľ čo druhá látka chráni bunky proti toxínom spôsobujúcim rakovinu, znižuje zápal a môže tiež znížiť riziko srdcových ochorení, cukrovky a iných chronických ochorení.
Zdroj: Pixabay

Je totiž bohatá na vitamíny - A, B, K ale tiež na esenciálne minerály ako vápnik, železo, draslík a horčík, rovnako ako antioxidanty, ktoré chránia bunky pred poškodením. Listová zelenina obsahuje fytochemikálie, prírodné zlúčeniny, ktoré môžu pomôcť zabrániť vytvrdzovaniu tepien a zníženiu zápalu spojeného so srdcovými ochoreniami, informuje Huffington Post.

Zelená synergická kombinácia vitamínov, minerálov, antioxidantov a fytochemikálií pomáha detoxizovať bunky a vylučovať voľné radikály, ktoré poškodzujú DNA, ktoré obidve môžu inhibovať rakovinové bunky pri ich tvorbe a množeniu.

V galérii nájdete konkrétne druhy listovej zeleniny, ktoré toto všetko poskytujú.

Zelenina je tiež jediným najlepším zdrojom prírodných dusičnanov, ktoré sa telom premieňajú na oxid dusnatý, ktorý znižuje krvný tlak, podporuje prietok krvi a môže dokonca zlepšiť sexuálnu funkciu u mužov. Jeho hladiny môžu klesnúť o polovicu po dosiahnutí veku 40 rokov, čo znamená, že musíte prijímať ešte viac dusičnanov, aby všetko fungovalo správne, "povedal Nathan Bryan, biochemik z univerzity v Texase.

Akoby to nestačilo, ukázalo sa, že zelené rastliny zabraňujú depresii a znižujú riziko ochorení, ako je Alzheimerova choroba. S vysokým obsahom vlákniny pomáhajú tiež rýchlemu tráveniu, aby ste sa cítili plní a majú nízke hladiny sacharidov a kalórií, takže ich môžete prakticky jesť toľko, koľko chcete. Prinajmenšom sa snažte konzumovať 85 až 142 gramov listovej zeleniny denne, hovorí Bryan.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.