Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.11.2016, 00:00

Máte chuť na dobrú hus či kačku? V týchto reštauráciách sa nesklamete

Máte chuť na dobrú hus či kačku? V týchto reštauráciách sa nesklamete
Zdroj: zlavadna.sk

Slováci sú gurmáni. Jesenné hody si užívajú stále viac. A tak nečudo, že sa stále väčšej obľube tešia kvalitné kačky a husi zo slovenských chovov. Podľa predajov zľavového portálu ZľavaDňa je o ne veľký záujem ešte aj teraz v novembri.

To, že táto tradícia je silná a cenená dokazuje aj vyznamenanie Európskej komisie z roku 2006. Zo 422 projektov z celej Európskej únie Komisia vybrala práve dodržiavanie tradície husaciny ako najlepší projekt v rámci malého a stredného podnikania. A stále silnie.

Jeseň vedie
„Za rok 2016 sme predali 6 459 kupónov, z toho od septembra vyše 4 000. Z toho je vidieť, že počnúc septembrom prudko rastie dopyt po kačacích a husacích hodoch. Oproti minulému roku bol dokonca silnejší o 17,25 percenta,“ potvrdzuje Svetlana Tarageľová, riaditeľka zľavového portálu ZľavaDňa, ktorý je od svojho vzniku v roku 2010 stabilnou jednotkou na slovenskom trhu kolektívneho nakupovania. V galérii si pozrite päť najobľúbenejších reštaurácii s kačacími a husacími hodami podľa tejto webstránky.

Záujem o hody pretrváva od septembra až do novembra. Ukazujú to nielen predaje, ale aj počet reštaurácií, ktoré sa do jesenných hodov zapájajú. „Takto to chodí každý rok, pričom úplne najsilnejší mesiac býva október. Aj počet našich partnerov je v tomto období 4-5 násobne vyšší oproti letu, ktoré je najslabšie,“ dodáva Tarageľová.

Špeciálna delikatesa
Husacina i kačacina vždy patrila k slávnostným jedlám, nikdy sa nejedla bežne. Husi sa zabíjali na hody práve v jesenných mesiacoch, pričom vo vinárskych oblastiach sa pripravovali aj s vínom.

A práve dediny v okolí Bratislavy sa už pred sto rokmi zameriavali práve na chov husí, pretože mali na to vhodné podmienky – vodné plochy a dostatok krmovín typických práve pre južné Slovensko. „Najväčší záujem je určite na západnom Slovensku, keďže tu má chov husí a kačíc svoju tradíciu. Zvyčajne sa kačacie a husacie hody spájajú napríklad s Chorvátskym a Slovenským Grobom. Práve v týchto lokalitách máme viacero partnerov, ktorí sa výborne predávajú,“ dopĺňa Tarageľová.

Ticketportal.sk