Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.12.2016, 15:00

Škodí nášmu zdraviu? Takáto je vedecká pravda o vegetariánstve

Netreba tiež opomínať, že v niektorých regiónoch sveta je vegetariánska strava normou, nie voľbou či výnimkou. A ide to.

Škodí nášmu zdraviu? Takáto je vedecká pravda o vegetariánstve
Zdroj: Flickr.com

Chystáte sa prestúpiť na vegetariánsku stravu a zlepšiť si zdravie alebo ochrániť planétu a jej druhy? Diskusií o jej vhodnosti a vyváženosti tu bolo už plno, ale skúsme sa pozrieť na vedecké výsledky.

Je bezmäsitá potrava skutočne taká šetrná k životnému prostrediu, dokáže zastúpiť nevyhnutý príjem bielkovín a naplniť dietetické odporúčania? Magazín Rodalesorganiclife.com konfrontoval niekoľko spoločenských očakávaní s vedeckou realitou.

Pozrite sa, ako dopadli.

Zdroj: Flickr.com

1. "Vegetariánstvo je lepšie pre planétu"
Lipnutie na lakto-ovocnej vegetariánskej diéte, ktorá vylučuje mäso a ryby, ale umožňuje vajcia, mliečne výrobky, zrná, ovocie, zeleninu, strukoviny či orechy, môže výrazne znížiť uhlíkovú stopu jednej osoby na našej planéte. V známom článku publikovanom v prestížnom vedeckom časopise Zem zverejnili štúdiu, podľa ktorej tento typ stravy vyvodzuje oveľa menej
fosílnych palív ako chov zvierat na potravinárske spracovanie.

To však neznamená, že byť vegetariánom je ideálne pre našu planétu. Poľnohospodárstvo v USA činí podľa známej enviro organizácie až 9 percent celkových emisií skleníkových plynov a až jednu tretinu vo svete v roku 2013.

Zdroj: Flickr.com

2. "Vegetariánstvo je zdravšie pre telo"
Štúdia v časopise Journal of American Medical Association zistila, že vegánska, vegetariánska alebo pescatariánska (ktorá obsahuje aj ryby) strava môže výrazne znížiť krvný tlak a aj riziko mŕtvice o 15 percent. Rovnako riziko predčasného úmrtia o 7 percent.

Tento výskum podporuje množstvo podobných teórií, ktoré naznačujú celý rébus stravovania: jesť menej cukru, soli a nasýtených tukov a viac ovocia, zeleniny a celozrnných potravín.

Zdroj: Flickr.com

3. "Vegetariáni musia jesť viac bielkovín"
Väčšina ľudí vie, že rozmanitosť neživočíšnych proteínov na trhu môže byť ohromujúca. Niektoré z týchto výrobkov sú však plné konzervačných látok a ich proteíny nemusia byť dostatočné, ako v sójových syroch či vegetariánskych párkoch.

Naopak, vegetariánske prílohy ako špenát a brokolica, tofu a varená sója, quinoa či cícer, sú nevyhnutnou súčasťou bežnej stravy. Huby sú tiež skvelou voľbou, pretože disponujú nízkym obsahom tuku a sacharidov, ale sú plné bielkovín. Podľa odborníkov sú navyše vegetariáni zaťažení na fazuľu a strukoviny obdarení bielkovinou a ešte aj vlákninou.

Zdroj: Flickr.com

4. "Vegetariánsko vám pomôže schudnúť"
Existujú celé kuchárske knihy a postupy na chudnutie postavené na tejto myšlienke. Ale jesť prísnu vegetariánsku alebo vegánsku stravu nie je nevyhnutnou skratkou k chudnutiu.

Dietológovia prízvukujú, že zatiaľ čo ovocie, celozrnné obilniny a proteíny na rastlinnej báze majú nižší obsah kalórií a nasýtených tukov, ktoré prispievajú k nárastu hmotnosti, no stále je potrebné sledovať veľkosť porcií a minimalizovať nezdravé úpravy ako vyprážanie, dochucovadlá a skryté cukry.

“Jeden z najlepších gréckych zvykov je jesť zeleninu ako hlavný chod. A navyše, táto zelenina býva čerstvá, sezónna a podávaná s olivovým olejom, bylinkami, syrom feta a čerstvým chlebom. Neodolateľné na obed i večeru,“ láka Elena Paravantes z Olive Tomato.
Zdroj: Flickr

5. "Výchova vegetariánskych detí je nezdravá a príliš náročná"
Rovnako ako dospelí aj vegetariánsky sa stravujúce deti potrebujú širokú škálu proteínov, ktoré možno nájsť v nemäsových výrobkoch, vrátane čiernej a bielej fazule, pravého arašidového masla, tofu a nízkotučných mliečnych výrobkov (bez zbytočne pridaného cukru).

Odborníci tvrdia, že väčšina ľudí, ktorí jedia vyváženú stravu, nebudú potrebovať dodatočné doplnenie proteínov. Netreba tiež opomínať, že v niektorých regiónoch sveta je vegetariánska strava normou, nie voľbou či výnimkou. A ide to.

Ticketportal.sk