Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.07.2016, 00:00

Bude quinoa európskou plodinou? Pestovať ju môžu aj Angličania

Bude quinoa európskou plodinou? Pestovať ju môžu aj Angličania
Zdroj: Flickr

Quinoa ako budúca super potravina pochádzajúca z Južnej Ameriky sa môže stať životaschopnou plodinou aj v našich končinách. Vedci totiž vďaka výskumu prišli na to, že ju možno pestovať aj vo Veľkej Británii, píše portál independent.co.uk.

Quinoa je výhodná vo viacerých smeroch nielen pre poľnohospodárov, ale aj pre konzumentov. Zrno obsahuje dvojnásobok proteínov z ryže či jačmeňa a tiež je skvelým zdrojom vápnika, horčíka, vitamínu E, vitamínov B a vlákniny. OSN vyhlásilo quinou v roku 2013 za plodinu roka aj pre jej výrazné nutričné hodnoty.

Niektoré časti oblasti Cornwall boli oficiálne subtropické a od roku 2000 sa teplota zvyšuje, čo umožňuje pestovanie širokého spektra nových rastlinných druhov. Akademici z univerzity v Exteri zistili, že tamojšia klíma je vhodná na pestovanie plodiny quinoa ako aj ďalších exotických druhov, napríklad japonského kaki. Cornwallské poľnohospodárstvo zasiahla cenová kríza, ktorá podnietila stovky farmárov protestovať priamo v Londýne na začiatku tohto roka.

Zdroj: Flickr

Ilya Maclean, ktorý viedol výskum, im navrhol, že by mohli zarobiť viac peňazí, pokiaľ by sa pustili do pestovania životaschopných plodín ako quinoa. „Čo sa týka teplôt, quinoa nemá rada mrazy,“ vysvetlil pre Plymouth Herald. „V ďalšej fáze s farmármi vymýšľame, ako quinou pestovať. Jedným z pozitívnych príkladov oblasti je aj vinársky priemysel, keďže vinice sa tešia čím ďalej, tým väčším úspechom,“ dodal.

Produkty ako quinoa majú tendenciu byť výhodnejšie ako tradičné plodiny v porovnaní pestovania na jednom hektári. Niektorí priekopnícki poľnohospodári už quinou v obmedzenom počte v Británii pestujú a zisťujú, že jej popularita rastie.

Farmár z grófstva Shropshire, Stephen Jones, začal s jej pestovaním v roku 2005, no prvú životaspchopnú úrodu dostal až v roku 2013. Maclean pritom varuje aj pred teplejším počasím, ktoré by v pestovaní tejto plodiny mohlo spôsobiť problémy a tvrdí, že vedci musia ďalej pracovať na výskume s poľnohospodármi.

Dôležité sú aj výskumy o zmenách klímy, jej dopade a adaptívnych stratégiách. Poučiť sa možno aj z pestovania vínnej révy.

Ticketportal.sk