Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.05.2016, 00:00

Potvrdené. Strava s vysokým obsahom cukru môže zničiť vašu pleť

Potvrdené. Strava s vysokým obsahom cukru môže zničiť vašu pleť

Dermatológovia varujú pred „cukrovou tvárou“, ktorá môže spôsobiť akné, mastnú pleť aj predčasné starnutie. Množstvo nebezpečenstiev, ktoré veľa cukru obsahuje, poznáme. Od zahnívania zubov až po dramatické priberanie v oblasti pása. Ale menej ľudí už vie, aký efekt má cukor na našu tvár. O jeho vplyve píše portál Independent.co.uk.

Fenomén nazvaný „cukrová tvár“ môže nastať vtedy, keď ľudia jedia veľa cukru. A zvýšené množstvo tak spôsobuje akné, vačky pod očami aj bledú pleť. Vedci tak upozorňujú, že tento problém môže byť ešte väčší a rovnako môže spôsobiť aj oveľa väčšie problémy, než si myslíme.

Tamara Griffiths z Britskej asociácie dermatológov pre The Independent povedala: „Sladké potraviny majú vysoký glykemický index, ktorý vedie k rýchlemu zaťaženiu cukru v tele a môže spôsobiť aj dramatické výkyvy hormónu inzulínu. A práve v tomto výkyve to viesť k inzulínovej rezistencii a diabetu, ktorý môže urýchliť proces starnutia.“

Cukor narúša kolagénové väzby a tým pleť stráca svoj svieži a zdravý vzhľad. Griffiths varuje: „Jedenie sladkých potravín môže mať priamy vplyv na starnutie pokožky najmä vplyvom škodlivých vysokoglykemických produktov viažucich sa na kolagén a iné kožné komponenty. Strava bohatá na potraviny, ktoré majú vysoký glykemický index, uvoľňuje energiu pomaly a nechráni pleť proti starnutiu.“  

Aj ďalší experti upozorňujú, že cukor je dehydratujúcim prvkom, ktorý môže zvýšiť produkciu mazu v pokožke, a to ju mení na mastnú a so sklonom k vyrážkam a akné. Avšak, niektorí hovoria o cukre vo vyváženej strave. Ak je súčasťou zdravého životného štýlu, je bezpečné konzumovať ho, no potrava s vysokým obsahom cukru je už dôvodom na obavy. National Health Service odporúča dennú dávku najviac 30 gramov cukru v strave.  

Ticketportal.sk