23.01.2016, 20:25

Zelená krv. Jačmeň je superpotravina, čo bojuje s únavou, tlakom i akné

Zelená krv. Jačmeň je superpotravina, čo bojuje s únavou, tlakom i akné

Sú plné vitamínov, minerálnych látok, antioxidantov či enzýmov. Zelené superpotraviny v prášku alebo tabletách konzumuje čím ďalej tým viac vyznávačov zdravej výživy. V čom je ale napríklad mladý jačmeň tak výnimočný?Mladý jačmeň je pravdepodobne najstaršou zelenou potravinu, ktorú už Rimania používali ako doplnok stravy s mimoriadnym obsahom antioxidantov, vitamínov a minerálov. V antických textoch možno nájsť zmienky o mladom jačmeni. Pôvodne však nebol tepelne, ani chemicky ošetrovaný, a preto si zachovával všetky enzýmy a zdraviu prospešné látky, píšu lidovky.cz.

Mladý jačmeň, ktorému sa tiež hovorí "zelená krv", obsahuje koktail vitamínov (C, E, B1, B2, B6, beta-karotén), vápnik, draslík, železo, kyselinu listovú, horčík a chlorofyl - zelené farbivo. Práve vďaka chlorofylu sa z mladého jačmeňa stal nepostrádateľný doplnok stravy. Chlorofyl je svojim zložením veľmi podobný hemoglobínu, od ľudskej krvi ho odlišuje iba jeden atóm.

Podľa vedcov chlorofyl môže zabrániť vzniku obličkových kameňov, uľavuje od bolesti, stabilizuje krvný tlak a dýchanie, posilňuje srdcový sval, odvodňuje, zvyšuje odolnosť organizmu a zabraňuje predčasnému starnutiu. Jačmeň ale obsahuje aj antioxidanty, ktoré dokážu veľmi účinne bojovať proti voľným radikálom, ktoré sú zodpovedné nielen za starnutie organizmu, ale do určitej miery aj za vznik rakoviny. "Nevhodná strava, stres, únava, to všetko sa podpisuje na našej celkovej nálade a telesnom stave. Prírodná detoxikácia je ideálnym prostriedkom, ako telu dodať novú silu. Pri očiste organizmu je mladý jačmeň ideálny, obsahuje vysoký podiel zdravého chlorofylu a patrí k bohatým zdrojom beta-karoténu," hovorí Jaroslav Sotona z Prozdravi.cz.

Vďaka svojmu zloženiu je mladý jačmeň tiež na nezaplatenie pri ochorení kože. Pomáha napríklad zlepšiť akné, ekzémy i atopickú dermatitídu. Ďalšou jeho prednosťou je, že je silne zásadotvorný, udržuje pH v tele v rovnováhe.

 


 

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.