Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.01.2014, 00:02

Cestovny podľa vášho gusta. Vďaka 3D tlačiarni

Taliansky koncern Barilla sa chystá vniesť do prípravy jednej z typicky národných potravín modernú technológiu.

3D tlačiareň je schopna vytvárať cestoviny prakticky akýchkoľvek tvarov. Snímka: Thinkstock
 

Výroba cestovín v domácich podmienkach alebo reštaurácii bude možno vďaka moderným technológiám v blízkej budúcnosti úplne bezpracnou záležitosťou.

Taliansky potravinársky koncern Barilla totiž prišiel s nápadom, že by sa cestoviny mohli tlačiť na 3D tlačiarňach. Záujemcom by potom stačilo stlačiť tlačidlo a stroj so zásobníkom cesta by vyrobil akýkoľvek tvar cestovín od špagiet po vrtuľky.

Barilla na vývoji "cestovinovej tlačiarne" už dva roky spolupracuje s holandským inštitútom pre aplikovaný výskum TNO. Teraz sa projekt dostal do konečnej fázy a šéf výskumu Kjeld van Bommel holandskému denníku Trouw opísal, ako by stroj mal fungovať.

„Tak napríklad: Keď niekto oslavuje striebornú svadbu a vezme manželku do reštaurácie, môže ju prekvapiť špeciálnymi cestovinami v tvare ruží," povedal van Bommel. Podľa neho je však možné zrealizovať prakticky akýkoľvek tvar - stravníci si napríklad môžu do reštaurácie priniesť vlastný návrh na USB disku.

Jediný problém zatiaľ podľa agentúry DPA predstavuje rýchlosť - Barilla chce dosiahnuť, aby tlačiareň dokázala vyprodukovať 15 až 20 kusov cestovín za 20 minút, čo sa ale zatiaľ nedarí. „Určite to zvládneme. Už teraz tlačíme desaťkrát rýchlejšie ako na začiatku vývoja," neskrýva optimizmus van Bommel.

Využitie 3D tlačiarní pre výrobu potravín ale nie je žiadnou novinkou: ešte tento rok sa majú na trhu objaviť tlačiarne ChefJet a ChefJet Pro, ktoré budú tlačiť z čokolády a cukrovej hmoty. Španielska spoločnosť Natural Machines zase nedávno predstavila prototyp tlačiarne Foodini, ktorá vie vytvoriť napríklad čokoládu alebo ravioli.

ihned.cz

Ticketportal.sk