Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.03.2021, 00:00

Ako počas lockdownu nepribrať? Diéty neodporúčam. Zapojte zdravý rozum, odkazuje odborníčka

  • Z dôvodu šírenia koronavírusu platia nariadenia, ktoré mnohých prinútili ostávať doma.
  • Trpí pri tom naše telo aj psychika. Ako sa však správne nastaviť, aby nás pandémia "neničila" po fyzickej stránke?
  • Česká nutričná terapeutka Aneta Sadílková porozprávala o tom, na aké jedlá či potraviny sa sústrediť, akým sa vyhnúť a aké cvičenie a celkové nastavenie je pre človeka v takejto situácii optimálne.
Ako počas lockdownu nepribrať? Diéty neodporúčam. Zapojte zdravý rozum, odkazuje odborníčka
Zdroj: Reuters

Vlády v Česka a na Slovensku obmedzila pohyb, takže ľudia, ktorí boli zvyknutí na víkendový pohyb, môžu byť v tomto smere obmedzení. Po zime je organizmus aj vyčerpaný a náchylnejší, ľudia by mali byť na čerstvom vzduchu. Čo by ste im poradili?

Ak to bude aspoň trochu možné, odporučila by som naplánovať si minimálne tridsaťminútovú svižnú prechádzku každý deň v okolí domova. Ďalšou z možností je aj akákoľvek pohybová aktivita doma. Niekto má napríklad k dispozícii rotoped, bežecký pás alebo orbitrek. Napríklad jedna moja 75-ročná pacientka, diabetička 2. typu, využíva možnosť, že ju jej syn každý druhý deň odvezie k sebe domov, kde má bežecký pás a ona na ňom hodinu chodí, potom si spolu dajú obed a potom ju syn odvezie späť domov. Všetko sa dá, keď sa chce. Keď taký stroj doma nemáte, môžete si napríklad zatancovať, zacvičiť alebo sa akokoľvek hýbať na obľúbenú hudbu. Má to aj pozitívny vplyv na psychiku.

Strava a pohyb

Cvičenie „do úmoru“ zmysel asi nemá, ale každodenný pohyb je dôležitý rovnako ako vyvážená a zdravá strava. Čo by ste poradili ľuďom, aby určite zaradili do jedálnička?

Náš jedálniček má byť zložený prevažne z priemyselne nespracovaných potravín, to znamená zo základných surovín, ktoré si sami upravíme.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 87% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk