Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.03.2021, 00:00

Dobré správy pre mužov: Prečo chudnú ľahšie ako ženy a čo im pomôže rýchlo sa dostať do formy?

  • V rozhovore s odborníčkou a nutričnou terapeutkou Monikou Tělupilovou sme sa rozprávali o tom, prečo sa mužom chudne ľahšie a na aké potraviny a cvičenie by sa v rámci chudnutia mali zamerať.
  • Pri úspešnom chudnutí sa mužovi zredukuje tuk, ktorý produkuje ženské pohlavné hormóny, čo má zásadný vplyv na hormonálnu produkciu. To sa prejaví nielen na plodnosti, ale aj na sexualite.
  • Zloženie jedálnička a fyzická aktivita za účelom chudnutia sa v dekádach líši. Ako chudnúť vo veku 30, 40 a 50 rokov a na čo si dať pozor?
Dobré správy pre mužov: Prečo chudnú ľahšie ako ženy a čo im pomôže rýchlo sa dostať do formy?
Zdroj: Pixabay (ilustračná)

Výskum z roku 2016, ktorý zverejnil Národný inštitút zdravia Spojených štátov (US National Library of Medicine/National Institutes of Health) priniesol zistenie, že v porovnaní so ženami je práve u mužov trpiacich obezitou väčšie riziko chronických ochorení. To odôvodňujú tým, že muži majú tendenciu naberať viac viscerálneho tuku, čo súvisí so zvýšeným rizikom tohto ochorenia. V čom je chudnutie u mužov iné, ako u žien?

Čo sa týka spôsobu, akým sa upravuje výživa u mužov a u žien, až tak zásadne sa nelíši. Dôležité je to, aby bol energetický príjem nižší ako výdaj a dodržiavanie nutrične vyváženého jedálnička. U mužov je však vhodnejšie zaradiť pri chudnutí viac bielkovín, pretože majú aj viac svalovej hmoty a kvôli vyššiemu príjmu bielkovín si ju zvládnu aj udržať. Vďaka vyššiemu podielu svalovej hmoty majú muži aj oveľa lepšie spaľovanie, a to je dôvod, prečo sa ženy často sťažujú, že sa mužom chudne ľahšie.

Na čo by sa muži mali sústrediť?

Mali by si, a to nielen pri chudnutí, ale aj v rámci prevencie chronických zápalov a srdcovo cievnych ochoreniach, dopriať

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 87% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.