Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.03.2021, 13:36

Je nevyhnutný pre zdravie kostí a posilňuje imunitu. Doplňte si vitamín D týmito potravinami

Medzi prirodzené zdroje vitamínu D patria aj bežné potraviny, ktoré máme mnohí doma.

Je nevyhnutný pre zdravie kostí a posilňuje imunitu. Doplňte si vitamín D týmito potravinami
Zdroj: Pixabay

Vitamín D nie je nevyhnutný len pre zdravie kostí a svalov, ale má aj veľký vplyv na imunitu človeka. Vitamín možno doplniť i vhodnou stravou. Na sociálnej sieti to pripomenula Slovenská spoločnosť alergológie a klinickej imunológie (SSAKI).

Z výskumov vyplýva, že bunky imunitného systému potrebujú vitamín D na to, aby mohli účinne vykonávať všetky svoje funkcie. "Ak sa cítite unavení, malátni alebo bez nálady, môže to byť práve nedostatkom vitamínu D. Zistilo sa, že vitamín D riadi takmer 2 500 procesov v našom tele. Aj preto ho môžeme pokojne zaradiť k hormónom," doplnila SSAKI.

Medzi zdroje vitamínu D patria ryby a dary mora, mlieko a mliečne výrobky či avokádo. Vitamín D možno načerpať aj zo slnka, vitamínových kapsúl a kvapiek. V neposlednom rade však aj vajíčka. Ideálne sú vaječné žĺtka od sliepok z voľného výbehu.

Ich konzumáciou je totiž možné vyrovnať hladinu vitamínu D a spevniť zuby aj kosti. Vitamín D, ktorý obsahujú vajíčka, zlepšuje totiž vstrebávanie vápnika, ktorý posilňuje kosti a zuby.

Vedci naviac zistili, že množstvo vitamínu D vo vajíčkach môžeme ovplyvniť špeciálnymi potravinovými doplnkami, ktoré sa podávajú sliepkam s bežným krmivom.

V galérii si môžete pozrieť aj súhrn potravín, ktorými si prirodzene dodáte telu vitamín D:

​V rámci prevencie proti vírusom sa však netreba spoliehať len naň. Vitamín D síce môže prispieť v rámci prevencie k dobrému zdravotnému stavu a k normálnej funkcii imunitného systému, ale tiež je potrebné dodržiavať vyváženú stravu a dbať o zdravý životný štýl z dlhodobého hľadiska.

"Vitamín D je pre imunitu rovnako dôležitý ako mnoho ďalších látok. Rozhodne neplatí, že ten, kto má dosť vitamínu D, nemôže byť vírusom ohrozený. Je potrebné dodržiavať aj ďalšie formy prevencie," uviedol pre portál iDnes.cz epidemiológ Rastislav Maďar.

Vitamín D

  • Skupina steroidov zložená z piatich rôznych vitamínov, hrá dôležitú úlohu v regulácii vápnika, ktorý je zásadný pre vývoj kostry a mineralizáciu chrupaviek, ale aj pre kumuláciu kostnej hmoty počas rastu.
  • Napomáha udržiavať vo forme svaly, uľahčuje správnu činnosť nervového systému, reguluje proces rozvoja a diferenciácie rôznych typov buniek, tlmí rast a nežiaduce množenie buniek, vrátane rakovinotvorných.
  • Stimuluje činnosť T-lymfocytov (bunky imunitného systému, ktorých úlohou je identifikovať "nepriateľa") a prospieva srdcu, pretože znižuje riziko hypertenzie a infarktu.
  • Pozitívne pôsobí pri chorobách, ako je napríklad cukrovka, reumatoidná artritída, osteoporóza či rôzne črevné zápaly.
  • Existuje niekoľko foriem vitamínu D. Najrozšírenejšie sú formy D3 a D2. Vitamín D3 vzniká v koži počas pôsobenia slnečného žiarenia, konkrétne ultrafialového žiarenia B (UVB). Týmto spôsobom by sa mala pokryť takmer celá denná spotreba. Predávkovanie vitamínom D3 zo slnečného žiarenia nehrozí. Pri nadmernej produkcii ho žiarenie začne rozkladať.