Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.02.2021, 00:00

Žuť či nežuť? Spoznajte dejiny aj súčasnosť žuvačiek aj ich odvrátenú stránku

  • Žuvanie v spoločnosti sa považuje za neslušné.
  • V škole sa dokonca často končí trestom.
  • Lenže čo ak môžu byť žuvačky pre náš organizmus prospešné? A čo žuvali predkovia?
Žuť či nežuť? Spoznajte dejiny aj súčasnosť žuvačiek aj ich odvrátenú stránku
Zdroj: Pixabay (ilustračná)

Žuvačka po každom jedle? Ešte aby nie. Reklamy nás masírujú, aké je žuvanie zdravé. A majú pravdu, teda do istej miery. Prežúvanie totiž môže mať aj negatívne zdravotné dosahy.

​Že pomáha odstrániť ústny odér, to vedeli už dávni predkovia. Starí Egypťania používali na osvieženie dychu a dezinfikovanie ústnej dutiny guľôčky melónu, myrhy a kadidla, starovekí Gréci živicu z kôry kríka Pistacia lentiscus, ktorej hovorili mastix. Juhoamerickí Mayovia žuvali chicle.

Nazývali tak zhustenú šťavu tropického stromu Manilcara zapota, ktorej konzumácia sa v 16. storočí stala tradíciou aj pre španielskych dobyvateľov.

(Ne)zdravé žuvanie

Žuvanie má pre človeka i ďalšie prínosy. Podporuje tvorbu slín a žalúdočných štiav, čo napomáha tráveniu a obmedzuje ukladanie zubného plaku. Tiež urýchľuje o celých 19 percent látkovú výmenu a znižuje pocit hladu. Je údajne aj skvelým antidepresívom.

Podľa lekárov a psychológov uvoľňuje svalové a psychické napätie, pretože pripomína pohyby pier z dojčenského veku navodzujúce pocit pokoja a bezpečia. Posilňuje tiež zásobenie mozgu kyslíkom, čo zvyšuje schopnosť koncentrácie.

Sú však aj procesy, ktoré už také priaznivé byť nemusia. Na negatívny vplyv žuvania upozorňuje odborník na vývoj a zloženie potravín Jiří Hotzký:

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 78% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.