Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.01.2021, 00:00

Cestoviny sú zbytočné, je to svinstvo: Taliani s nimi chceli skoncovať a vymazať ich z jedálnička

Na rýchlo sa rozbiehajúci expres boja proti cestovinám pristúpilo aj mnoho literátov, umelcov a celebrít z celého Talianska.

Cestoviny sú zbytočné, je to svinstvo: Taliani s nimi chceli skoncovať a vymazať ich z jedálnička
Zdroj: Pixabay

V národe podnecujú melanchóliu, lenivosť, pesimizmus, zápecníctvo. Práve toto boli dôvody prečo boli cestoviny pranierované talianskymi futuristami.

Fašisti ich odmietali z iného prozaického dôvodu: krajinu činili závislou od dovozu, zatiaľ čo by sa mala nad ostatnými týčiť vo svojej heroickej sebestačnosti. Preto sa obe hnutia snažili v tridsiatych rokoch minulého túto tradičnú potravinu nahradiť ryžou.

Len máloktorý národ na svete je s touto potravinou spätý tak ako Taliansko. Spaghetti, ravioli, tagliatelle... Konzervatívne odhady počítajú s tým, že talianska kuchyňa pracuje s viac ako štyristo druhmi cestovín.

Zdroj: Wikimedia Commons/Popo le Chien

Každý druh má svoj význam, špecifické spracovanie a sprevádza ho konkrétny recept. Zdá sa preto až neuveriteľné, že by s takou obľúbenou a univerzálnou národnou pochúťkou niekedy chceli Taliani skoncovať.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 90% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.