Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.01.2021, 14:39

Pri chudnutí nejedzte po piatej a mlieko zahlieňuje: Odborníčky vyvrátili mýty, ktorým slepo veríme

Mnohé mýty o stravovaní si posúvame medzi sebou už roky, odborníci však upozorňujú, že niektoré potraviny si odpierame zbytočne. To isté platí aj pri nesprávnych zvykoch, ktoré je čas prehodnotiť a zmeniť.

Pri chudnutí nejedzte po piatej a mlieko zahlieňuje: Odborníčky vyvrátili mýty, ktorým slepo veríme
Zdroj: Pixabay (Ilustračná snímka)

Mnohí z nás sa tento rok rozhodli žiť zdravšie a zhodiť nadbytočné kilá, ktoré priniesli sviatky, no najmä lockodwn. Niektorých neprestávajú miasť rozšírené nepravdy a hoaxy, tie však naprieč rokmi odborníci aj mnohé štúdie vyvracajú. Jednými z nich sú napríklad mýty o mlieku alebo o lepku.

Práve na tieto sa v redakcii portálu iDnes.cz bližšie pozreli nutričné špecialistky a autorky knihy O výžive Andrea Jakešová a Veronika Pourová.

O ktoré mýty, si pozrite v galérii:

  • Andrea Jakešová

Keď mala 11 rokov, nastúpila na tanečné konzervatórium. Tamojšie nároky na štíhlu postavu ju bohužiaľ doviedli až k mentálnej anorexii. Z porúch príjmu potravy sa úspešne vyliečila, záujem o výživu jej zostal.

Na 1. lekárskej fakulte Karlovej Univerzity v Prahe vyštudovala odbor nutričný terapeut a nutričný špecialista a dva roky pôsobila ako nutričná terapeutka vo fakultnej nemocnici.

Teraz spoločne s Veronikou Pourovou, s ktorou napísali knihu O výžive, vedie poradňu Nie hladu, usporadúva semináre a konferenciu NutriGeeks. Chce ukázať, že aj bez zbytočných obmedzení sa možno stravovať pestro a zdravo.

  • Veronika Pourová

Zdravá výživa sa pre ňu stala z koníčku poslaním. Vyštudovala odbory nutričný terapeut a nutričný špecialista na 1. lekárskej fakulte Karlovej Univerzity v Prahe a odbor technológie potravín na Vysokej škole chemicko-technologickej v Prahe.

Prax získavala v nemocnici a poradni pre športovcov v Prahe, na diabetológii vo Viedni, v potravinárskej firme v Malmö a Výskumnom ústave potravinárskom v Prahe.

Teraz sa naplno venuje poradni Nie hladu, vystupuje v médiách a organizuje konferenciu NutriGeeks. Jej cieľom je dostať k verejnosti pravdivé informácie o výžive a zdravom životnom štýle.