Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.01.2021, 00:00

Hasíte hlad zeleninou a nejete prílohy? Omyl. Schudnúť a váhu si udržať viete len jedným spôsobom

  • Jedným zo zásadných omylov je, že ľudia v snahe schudnúť vyškrtnú z jedálnička prílohy, ktoré majú v stravovaní nezastupiteľnú funkciu.
  • Alebo si ako hlavné jedlo zvolia zeleninu, ktorá však ich telu neposkytne látky, ktorý zabezpečujú pocit sýtosti.
  • Niekedy ako keby ľudia nechceli pochopiť, že zdravé stravovanie nie je žiadna veda, tvrdia odborníci. V čom je teda trik ako schudnúť a nepribrať a pritom nehladovať?
  • Spočíva v jednej základnej veci, na začiatku sú však omyly, ktorých sa už treba raz a navždy vzdať.
Hasíte hlad zeleninou a nejete prílohy? Omyl. Schudnúť a váhu si udržať viete len jedným spôsobom
Zdroj: Pixabay

Či sa už púšťate do chudnutia alebo chcete zlepšiť svoje stravovacie návyky, na začiatok je základom vyvarovať sa chýb, ktoré by vaše úsilie mohli zničiť. Každé nepodarené chudnutie totiž ovplyvňuje ďalšie pokusy a môže aj poškodiť vaše zdravie.

Prinášame vám prehľad tých najzásadnejších:

1. Z diéty do diéty

Sú ľudia, ktorí vyskúšali všetko možné, nikdy však trvalo neschudli. Čo zhodili, to postupom času aj pribrali a následne sa vrhli na ďalšiu diétu. "Počas svojej praxe som sa stretla s chronickými nadšencami diét z radov žien aj mužov, ktorí kopírovali módne vlny a vyskúšali mnohé od Atkinsonovej diéty, cez bezlepkové stravovanie až po keto diétu," hovorí nutričná špecialistka Kateřina Šimková, zakladateľka programu Zdravé stravovanie.

Ľudia sú netrpezliví a upínajú sa k rýchlym riešeniam, ktoré bývajú riskantné. Vďaka diéte pravdepodobne schudnete, ale nemôžete počítať s trvalými výsledkami. Skôr sa stane, že spomalíte metabolizmus a zablokujete každú ďalšiu snahu o schudnutie.

"Snažím sa preto klientov naviesť na cestu zdravého a udržateľného stravovania, kedy sa nebavíme o zákazoch a príkazoch, ale o kvalite použitých surovín, množstve a úprave jedla," hovorí Kateřina Šimková.

2. Zlé načasovanie

Najhoršie je, keď chudnete kvôli niekomu inému a nechcete sa zmeniť vy sami. Bez silnej vnútornej motivácie sa nepohnete z miesta a podobné je to aj vtedy, keď si zmenu životného štýlu zle načasujete.

Napriek tomu, že chladný január nie je ideálnym a obľúbeným mesiacom na chudnutie, mnohí potrebujú akúsi štartovaciu čiaru, ktorou je pre nich práve začiatok roka. Dobré načasovanie je dôležité aj z ďalšieho dôvodu.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 86% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.