Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.01.2021, 00:00

Odborníci sa zhodli: Toto sú najlepšie, najúčinejšie a najzdravšie diéty pre rok 2021

S odborníčkou sme sa na top desiatku pozreli bližšie.

Odborníci sa zhodli: Toto sú najlepšie, najúčinejšie a najzdravšie diéty pre rok 2021
Zdroj: Pixabay (ilustračná)

Ako by mala vyzerať ideálna diéta? Mala by byť hlavne založená na strave, ktorá je hodnotená ako výživná a zdravá, diéta by mala byť bezpečná, relatívne ľahko dodržiavateľná a v neposlednom rade účinná.

Na tom sa zhodla skupina svetovo uznávaných odborníkov, zložená z odborníkov na výživu, cukrovku, zdravie srdca, ľudské správanie či chudnutie. Portál Health U.S. News na základe ich hodnotení zostavil rebríček 39 diét, ktoré skupina vyhodnotila ako najlepšie diéty pre rok 2021.

S odborníčkou na stravovanie a zdravú výživu Monikou Tělupilovou sme sa na top desiatku z nich pozreli bližšie. Prinášame vám ich prehľad, vrátane toho, čím sú prínosné, čo zahŕňajú a pre koho sú jednotlivé diéty vhodné.

1. Stredomorská diéta

Táto diéta je stálicou v rebríčkoch hodnotených diét a stojí na jej čele. Je postavená na príjme čerstvého ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov, strukovín, orechov, olivového oleji, bylinkách a inom korení. Základom sú však ryby a morské plody, ktoré sa v rámci diéty odporúča zaradiť do jedálnička niekoľkokrát do týždňa.

Obmedziť by ste mali konzumáciu hydiny a mliečnych výrobkov, červené mäso sa ponecháva len na špeciálne udalosti. Prirodzenou súčasťou tejto diéty je aj červené víno bohaté na resveratrol, čo je látka, ktorá v tele pôsobí ako antioxidant a chráni bunky pred oxidačným stresom a predčasným starnutím. Neoddeliteľnou súčasťou je aj pohyb. Nemusí to byť nič extrémne, stačia prechádzky alebo napríklad práca okolo domu či na záhrade.

2. DASH diéta

Ide o diétu, ktorá sa sústreďuje na

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 75% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk