Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.12.2020, 00:00

Lekár a odborník na stravovanie prezradil, prečo diéty nemajú zmysel aj čo robí z bryndze superpotravinu

  • Zemiakový šalát, vyprážané jedlá, koláče a málo pohybu. Na sviatky si však máme dopriať. Aj taký je názor mnohých z nás.
  • Kde je však východisko pre tých, ktorí nechcú na sviatky hladovať, potrebujú schudnúť, prípadne nepribrať, lebo im korona priniesla pár kíl naviac?
  • Odborník na stravovanie a dietológiu Boris Bajer v rozhovore pre HN prezradil, ako sa dá schudnúť aj bez toho, aby sme sa vzdali toho, čo máme radi a aj v čom robíme najväčšie chyby.
Lekár a odborník na stravovanie prezradil, prečo diéty nemajú zmysel aj čo robí z bryndze superpotravinu
Zdroj: Archív Borisa Bajera

Začnime tým, čo je najaktuálnejšie. Vianočné obdobie odštartovalo a mnohí, ktorí boli nútení ostávať v izolácii, zaznamenali kilá navyše. Od čoho sa to najviac odvíja?

Dôležitých je viacero faktorov, od stravy, stresu, kvality a kvantity spánku, no prvé čo treba ľuďom v izolácii pripomenúť, je spaľovanie. Dramaticky sa totiž zníži množstvo denne spálených kalórií, znižuje sa metabolizmus, pretože ochabuje svalová hmota (ktorú si telo nechce držať, keď ju nepoužíva) a zhoršuje sa senzitivita na inzulín.

Čo by ste im odporučili?

Keď sú ľudia na homeoffice musia dbať na pravidelný pohyb. Jedna z možností je každé 2-3 hodiny sa ísť na 10-15 minút prejsť, alebo si spraviť jednu väčšiu, napríklad hodinovú prechádzku niekde do prírody. Nezdá sa to, ale môže nám to pomôcť denne spáliť o 600 kalórií viac, čo je jedna menšia pizza.

V čom robí človek najväčšiu chybu, keď sa snaží schudnúť?

Zväčša ide o kombináciu stravy a nedostatku pohybu. Najčastejšie to ľudia, ktorí priberajú, “prepísknu“ v príjme tuku, majú nedostatok kvalitných bielkovín a vlákniny, nepijú dostatok vody, ktorá stojí za všetkými metabolickými pochodmi v tele. Často však vidím v praxi aj iné extrémy.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 88% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.