Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.10.2020, 10:20

Fish and chips: Národný poklad bol kedysi jedlom chudobých, za ktoré Briti vďačia imigrantom

  • Je svojráznou národnou inštitúciou.
  • Pokrm fish and chips držal morálku britskej spoločnosti počas prvej i druhej svetovej vojny.
  • George Orwell ho obviňoval z toho, že udržuje robotnícku triedu v povrchnej spokojnosti a zbavuje ju revolučných ašpirácií.
  • Jeho korene však siahajú mimo hraníc Veľkej Británie.

Neexistuje nič, čo by bolo viac britské, než fish and chips, zhŕňa portál sprevádzajúci dejinami a pamiatkami Spojeného kráľovstva Historic UK.

Čerstvo vypražená ryba v cestíčku, hranolky, to všetko zabalené v papieri, pokropené octom a zasypané soľou. V chladných a veterných dňoch to podľa redaktorky portálu nič nepokorí.

Hlboký vzťah anglickej spoločnosti k prostému jedlu napokon zaznamenal a rešpektoval aj štát. Na to, aby bolo surovín k pokrmu vždy dosť, starostlivo dbala vláda počas prvej i druhej svetovej vojny.

A fish and chips bolo jedno z mála jedál, ktoré nikdy nepodliehali prídelovému systému. Politici totiž vedeli, ako podopiera morálku ľudu.

Pýcha britskej gastronómie, punc tamojšej kuchyne! Organizácia National Federation of Fish Friers ho vyhlásila "nespochybniteľným národným pokrmom Veľkej Británie".

Dejiny národného pokladu sú však zamotanejšie a národný rámec rozhodne prekračujú. Obe jeho zložky totiž majú imigrantské korene.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 87% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.