Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.08.2020, 09:36

Ako často jesť a ktorým jedlám sa vyhnúť: Pozrite si zdravý manuál od odborníkov

Zdravá strava by mala byť vyvážená a s dostatkom tekutín.

Ako často jesť a ktorým jedlám sa vyhnúť: Pozrite si zdravý manuál od odborníkov
Zdroj: Pixabay (Ilustračná snímka)

Dospelý človek by za deň nemal prijať viac ako päť gramov soli, čo predstavuje približne jednu čajovú lyžičku. Denne treba vypiť aspoň dva litre tekutín, v horúčavách aj viac, avšak vyvarovať sa konzumácii nápojov s pridaným cukrom, ktoré majú vyššiu energetickú hodnotu a obsahujú "prázdne kalórie".

Upozorňuje na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v spolupráci s kanceláriou Svetovej zdravotníckej organizácie v SR.

Tiež je vhodné jesť aspoň päťkrát denne v menších porciách a nahradiť stužené tuky, napríklad margaríny panenskými rastlinnými olejmi. Polovicu dennej stravy by mali tvoriť zdroje vlákniny, medzi ne patrí napríklad celozrnné pečivo, celozrnné obilniny a cestoviny, ale aj strukoviny, sója, paprika, mrkva, kapusta, jablká a zemiaky.

Ovocie a zelenina by mali predstavovať približne tretinu dennej stavy, podľa ÚVZ SR sú nielen významným zdrojom vlákniny, ale tiež vitamínov, kyseliny listovej a minerálov ako draslík a horčík.

Dôležitý je tiež príjem bielkovín, človek by ich mal prijímať z rôznorodých zdrojov - rýb, chudého mäsa a hydiny, vajec, fazule a hrášku, sójových výrobkov a tiež nesolených orechov a semien.

Tuky sú dôležitým zdrojom energie, avšak mali by tvoriť menej ako desatinu dennej stravy. Zdravé sú najmä prirodzené tuky v orieškoch, avokáde, rybách a čerstvých panenských olejoch.

Ticketportal.sk