Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.08.2020, 00:00

Mestský med môže byť kvalitnejší ako vidiecky. Napríklad tento bratislavský

  • Už zopár rokov je Uletená včela symbolom mestského, bratislavského medu.
  • Práve pod touto značkou pracujú nadšenci, ktorí sa sami starajú o včelstvá a pomáhajú v začiatkoch aj iným.
  • Nedávno Uletená včela osadila prvé úle na streche bratislavského magistrátu, rozbehla spolupráce s developermi aj bežnými ľuďmi.
Mestský med môže byť kvalitnejší ako vidiecky. Napríklad tento bratislavský

Je sobotné predpoludnie, počasie slnečné, no skrátka ideálny deň vyraziť si do prírody. A nemusím ísť ani ďaleko. Na skok od môjho bytu sa stretávam s Róbertom Kňažkom, fotografom, a v poslednom čase ešte známejším propagátorom mestských včiel, a s jeho partnerkou Jankou Šveckovou a so synom Kolčom.

Rozhovor sme pár dní odkladali pre nestabilné počasie, chcela som totiž na vlastné oči vidieť ich včely a návšteva v daždi sa vraj veľmi neoplatí. Ešte večer mi Róbert napísal na Messenger, že si mám obliecť dlhé nohavice, uzavreté topánky a žiaden parfum.

Dobre, že mi to pripomenul, určite by som prišla v krátkych nohaviciach a sandáloch, o voňavke ani nebudem hovoriť. Sme kúsok od bratislavskej dominanty Slavín, kto by predpokladal, že práve tu sa nachádzajú úle a v nich desaťtisíce včiel?

Róbert, samozrejme, prinesie ochranný oblek. Mám teda všetko, ochrana je vraj dokonalá, no poznáte to, nikdy to nie je úplne na sto percent. „Nebojte sa, mám lieky proti alergii, pre istotu, nepotrebujem, aby mi tu niekto skolaboval,“ upokojuje ma.

V galérii si pozrite krásu slovenského medu a prácu včiel, ktoré sa podpísali pod kvalitu Uletenej včely:

​„Minule sme tu mali skupinku detí a poviem vám, dali nám poriadne zabrať,“ hovorí mi včelár pri ceste záhradou smerom k úľom. „Všetko chceli vidieť aj samy si vyskúšať. Včely ich fascinujú, ale to je dobre, preto to robíme.“ Neposlušné deti má vraj počas týchto detských exkurzií na starosti malý Kolčo.

„Ja si s nimi poradím najlepšie,“ hovorí mi šibalsky.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Vyskúšajte digitálne predplatné a dočítajte článok až do konca.
len za
1€!

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk