Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.07.2020, 08:00

Keď veľa rastú, čaká nás krviprelievanie. Odkrývame najrozšírenejšie hubové záhady

  • Nie sú to ani rastliny, ani živočíchy. Rastú skryto. Môžu nás otráviť.
  • Magazín Víkend DNES prináša vybrané fakty a mýty, ktoré si môžete rozprávať nad plným košíkom húb.
  • Dokonca sa hovorí, že keď rastie veľa húb, čaká nás krviprelievanie.Čo je na tom pravdy?
Hríby
Zdroj: pexels.com

Aby sme si to ujasnili hneď na začiatku: skutočné huby nikdy neuvidíme. To, čo zbierame, sú len plodnice - nadzemná časť, ktorá hubám slúži k pohlavnému rozmnožovaniu výtrusmi. Vláknité podhubie (mycélium), skutočné "telo húb", žije skryto kdesi pod našimi nohami. Huby sú teda v skutočnosti akési obrovské "stromy" rastúce pod zemou, z ktorých len z času na čas vyrašia "kvety".

Plodnice za pár dní buď zhnijú, alebo si ich rozkrájame do praženice či omáčky. Podhubie však kdesi pod povrchom žije celé roky alebo desaťročia. Vetví sa do vzdialenosti desiatok metrov a prerastá všetko naokolo. Navzájom prepleteným mycéliom húb a koreňov stromov prúdia výživné látky a informácie, podobne ako globálne dáta webových sietí.

Les je vlastne jediný superorganizmus prepojený práve hubami. Čo mimochodom vysvetľuje, prečo huby niekedy nachádzame v magických kruhoch, ktoré podľa povery vznikli tancom lesných víl.

Mladšie kruhy môžu byť viditeľné voľným okom, zatiaľ čo tie staršie mávajú v priemere aj stovky metrov. Ak takýto kruh nájdete, môžete jednoducho ísť po jeho obvode a zbierať a zbierať.

Posledná večera

Bojíte sa otravy? Každoročne sa to stane asi 150 až 250 Čechom. Záleží na tom, aké huby ste zjedli a koľko ste ich zjedli. Kým po niektorých druhoch vám bude len ťažko od žalúdka, iné spôsobia hnačku, vracanie a halucinácie. Alebo aj trvalé poškodenie zdravia až smrť.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk