Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.07.2020, 19:41

Ovocie, alebo zelenina? O správnom zaradení rajčiny rozhodovali aj súdy

  • Je to ovocie, alebo zelenina?
  • O správnosti odpovede na otázku ako vystrihnutú z učebnice pre žiakov druhej triedy základnej školy neraz rozhodovali súdy.
  • Paradajka je totiž oboje: podľa toho, z akého pohľadu sa na ňu pozeráme.
Ovocie, alebo zelenina? O správnom zaradení rajčiny rozhodovali aj súdy
Zdroj: Pixabay

V roku 2005 vyhlásil americký štát New Jersey paradajku za svoju erbovú zeleninu. Rozhodnutiu predchádzali vzrušené diskusie právnikov.

Keď sa v New Jersey hlasovalo o ovocí, ktoré je pre tento štát najtypickejšie, prehrala paradajka s tiež vo veľkom pestovanými a veľmi obľúbenými čučoriedkami. Milovníci paradajok sa však nevzdali a pokúsili sa pre svoje obľúbené plody získať "cenu útechy" v podobe titulu oficiálnej štátny zeleniny.

Príslušná komisia sa zdráhala neúspešného účastníka súťaže v ovocnej kategórii preradiť do súboja v kategórii zelenina. Tamojší vyznávači paradajok sa hájili rozsudkom amerického Najvyššieho súdu v kauze Nix verzus Hedden z roku 1893.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk