Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.05.2020, 00:00

Ako si pomôcť jedlom? Namiesto liekov skúste potraviny

  • Hrsť orechov si poradí s únavou, tri mrkvy denne vám zabezpečia ostrý zrak a pohár cviklovej šťavy ochráni pred nádormi...
  • Nuž, ak by to šlo tak ľahko, lekári by mali oveľa menej práce a ľudstvo by len tak prekvitalo.
  • Kedy môže jedlo naozaj liečiť?
  • Prečítajte si článok publikovaný v HN Magazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.
Ako si pomôcť jedlom? Namiesto liekov skúste potraviny
Zdroj: Dreamstime

Nech vaše pokrmy sú aj vašimi liekmi, mal vraj vyriecť svojho času antický lekár Hippokrates, ktorého považujú za zakladateľa modernej medicíny. Či už tento múdry muž takúto vetu vypustil z úst alebo nie, nie je momentálne až také dôležité.

​Podstatné je, že toto želanie nie je celkom neopodstatnené. Ako to teda vlastne je? Môže nás jedlo uchrániť od piluliek alebo ich dokonca plnohodnotne nahradiť?

Alebo je to len mýtus a dobre marketingovo zvládnutá kampaň predajcov, ktorí chcú len spropagovať opäť nejakú novú „superpotravinu“? A existuje vôbec niečo také?

Veľa otázok, ktoré si pýtajú odpovede. Najmä preto, lebo posledné roky sa jedlo dostalo do stredobodu záujmu a spolu s jeho skúmaním sa objavuje aj kvantum protichodných informácií a tvrdení.

Poďme sa teda v sprievode vedcov a odborníkov nielen na výživu pozrieť na niektoré aspekty toho, čo by sa dalo nazvať ako terapia jedlom.

Sám sebe lekárom?

Na úvod si pomôžme latinským príslovím, ktoré hovorí, že „mierny v pokrmoch je sám sebe lekárom“. Ak by sme sa priblížili k tomuto ideálu, rovno by sme mohli s načatou témou skončiť.

Pretože toľko omieľaný fakt, že racionálna strava bohatá na zeleninu a ovocie, vhodné tuky a z času na čas okorenená kvalitným kúskom mäsa (prípadne iným zdrojom bielkovín) je najlepšou prevenciou pred veľkým množstvom zdravotných ťažkostí, asi každý preletí s nadvihnutým obočím.

A je jedno, koľko odborníkov sa podeň podpíše. Množstvo z nás však už nejaká tá boliestka či ochorenie kvárila či kvári. Aj preto sa snažíme zistiť, ako sa jej čo najrýchlejšie a ideálne bez následkov zbaviť.

Najmä ak ide o závažné diagnózy, človek sa takpovediac chytá každej slamky. Príkladom je príbeh 35-ročnej Bratislavčanky Aleny.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk