Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.05.2020, 00:00

Ako si pomôcť jedlom? Namiesto liekov skúste potraviny

  • Hrsť orechov si poradí s únavou, tri mrkvy denne vám zabezpečia ostrý zrak a pohár cviklovej šťavy ochráni pred nádormi...
  • Nuž, ak by to šlo tak ľahko, lekári by mali oveľa menej práce a ľudstvo by len tak prekvitalo.
  • Kedy môže jedlo naozaj liečiť?
  • Prečítajte si článok publikovaný v HN Magazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.
Ako si pomôcť jedlom? Namiesto liekov skúste potraviny
Zdroj: Dreamstime

Nech vaše pokrmy sú aj vašimi liekmi, mal vraj vyriecť svojho času antický lekár Hippokrates, ktorého považujú za zakladateľa modernej medicíny. Či už tento múdry muž takúto vetu vypustil z úst alebo nie, nie je momentálne až také dôležité.

​Podstatné je, že toto želanie nie je celkom neopodstatnené. Ako to teda vlastne je? Môže nás jedlo uchrániť od piluliek alebo ich dokonca plnohodnotne nahradiť?

Alebo je to len mýtus a dobre marketingovo zvládnutá kampaň predajcov, ktorí chcú len spropagovať opäť nejakú novú „superpotravinu“? A existuje vôbec niečo také?

Veľa otázok, ktoré si pýtajú odpovede. Najmä preto, lebo posledné roky sa jedlo dostalo do stredobodu záujmu a spolu s jeho skúmaním sa objavuje aj kvantum protichodných informácií a tvrdení.

Poďme sa teda v sprievode vedcov a odborníkov nielen na výživu pozrieť na niektoré aspekty toho, čo by sa dalo nazvať ako terapia jedlom.

Sám sebe lekárom?

Na úvod si pomôžme latinským príslovím, ktoré hovorí, že „mierny v pokrmoch je sám sebe lekárom“. Ak by sme sa priblížili k tomuto ideálu, rovno by sme mohli s načatou témou skončiť.

Pretože toľko omieľaný fakt, že racionálna strava bohatá na zeleninu a ovocie, vhodné tuky a z času na čas okorenená kvalitným kúskom mäsa (prípadne iným zdrojom bielkovín) je najlepšou prevenciou pred veľkým množstvom zdravotných ťažkostí, asi každý preletí s nadvihnutým obočím.

A je jedno, koľko odborníkov sa podeň podpíše. Množstvo z nás však už nejaká tá boliestka či ochorenie kvárila či kvári. Aj preto sa snažíme zistiť, ako sa jej čo najrýchlejšie a ideálne bez následkov zbaviť.

Najmä ak ide o závažné diagnózy, človek sa takpovediac chytá každej slamky. Príkladom je príbeh 35-ročnej Bratislavčanky Aleny.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 89% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk