Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.02.2020, 00:00

Prehľad jedov v jedlách: Tieto nebezpečné látky sa ukrývajú v potravinách

Prečítajte si článok publikovaný v HNmagazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.

Prehľad jedov v jedlách: Tieto nebezpečné látky sa ukrývajú v potravinách
Zdroj: Dreamstime

Nachádzajú sa na zelenine, v mnohých surovinách i tých upravených, nájdeme ich však aj v alkoholických či sladkých nápojoch, mrazených smotanových krémoch, cukrovinkách, cestovinách aj vo viacerých hlbokozmrazených druhoch potravín.

​Hovoríme o nebezpečných látkach, ktoré sa nachádzajú v potravinách. Pozrite si prehľad tých, na ktoré si dať pozor aj to, kde sa ukrývajú aj čo si nimi nevedomky spôsobujeme.

Aflatoxíny

Ide o druh mykotoxínov, ktoré sa prirodzene nachádzajú v niektorých potravinách (napríklad rôzne druhy orechov a výrobky z nich, obilie, sušené ovocie či koreniny). Mykotoxíny všeobecne vznikajú ako produkty látkovej premeny toxinogénnych kmeňov mikroskopických húb, ktoré majú toxické účinky na človeka.

Aflatoxíny produkujú určité druhy plesní, k najnebezpečnejším patrí Aspergillus flavus, ktorá rastie pri nesprávnom uchovávaní na potravinách. Z približne 20 druhov aflatoxínov boli len štyri objavené v potravinách.

Modifikované aflatoxíny možno nájsť v mlieku a mliečnych výrobkoch (kam sa dostanú napríklad ak kravy konzumujú krmivo napadnuté plesňami). Rizikom aflatoxínov je, že sa hromadia v ľudskom tele a môžu mať vážne následky. Poškodzujú pečeň a pôsobia karcinogénne.

Hoci mykotoxíny sú toxické len pri konzumácii vo veľkom množstve, prijímanie malých dávok aflatoxínov počas dlhého obdobia môže ohroziť zdravie. Nebezpečné sú aj preto, že odolávajú tepelnej úprave.

Štátna veterinárna a potravinová správa SR ich zväčša nachádza v orechoch či strukovinách dovezených z krajín mimo Európskej únie, ale pri nesprávnom skladovaní si ich môžete takpovediac vypestovať aj sami pri „biopotravinách“ z vašej záhrady. Orechy, ktoré si nazbierate, treba preto dôkladne vysušiť, prípadne ich pred uskladnením jemne opražiť na panvici a nechať vychladnúť.

Bacillus cereus

Táto baktéria, ktorú tvorí anaeróbna spórotvorná tyčinka, patrí medzi častých pôvodcov otravy z jedla. V prírode je to veľmi rozšírený mikroorganizmus, ktorý sa bežne sa nachádza v pôde, na zelenine, v mnohých surovinách i upravených potravinách.

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk