Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.02.2020, 10:45

Európske paradajky a papriky ohrozuje nákaza, protilátka zatiaľ neexistuje

  • Nákaza zasiahla aj európske krajiny ako Španielsko, Taliansko, Holandsko, Grécko, Britániu a šíri sa aj Tureckom, Spojenými štátmi a Čínou.
  • Francúzske paradajky, papriky a chilli papričky ohrozuje ničivý vírus, varovala francúzska agentúra pre bezpečnosť potravín Anses.
  • Po napadnutí sa na listoch objavujú hnedé a žlté škvrny, povrch plodu zdrsnie, takže sa zelenina stáva nepredajnou.
  • Pre človeka však nepredstavuje riziko.
Európske paradajky a papriky ohrozuje nákaza, protilátka zatiaľ neexistuje
Zdroj: Pixabay (ilustračná)

Nákaza už zasiahla ďalšie európske krajiny - Španielsko, Taliansko, Holandsko, Grécko, Britániu a šíri sa aj Tureckom, Spojenými štátmi a Čínou, píše na svojom webe denník Le Figaro.

Tomato brown rugosa fruit vírus (ToBRFV) sa ľahko prenáša nakazenými semenami, rastlinami a plodmi aj bežným kontaktom, pre človeka je však neškodný. Podľa Anses dokáže dlho prežívať, bez toho, aby stratil schopnosť nákazu ďalej šíriť.

Proti tej zatiaľ neexistuje protilátka. Agentúra postihnutým pestovateľom odporúča, aby choré rastliny spálili a na sadenie nakupovali iba certifikované semená z krajín pokiaľ možno nezasiahnutých nákazou.

Vírus sa objavil v roku 2014 na Blízkom východe. Do Európy sa podľa Le Figaro rozšíril o štyri roky neskôr. Pre českých a slovenských záhradkárov existuje jediné odporúčanie, a to aby svoje semená získavali zo zaručených zdrojov.

Európska únia vykonávacím rozhodnutím Komisie (EÚ) k 26. septembru minulého roka vydala pokyn k ochrane proti zavlečeniu a rozširovaniu ToBRFV. Toto rozhodnutie sa uplatňuje v období od 1. novembra 2019 do 31. marca 2022.

V rozhodnutí sa ďalej uvádza, že "členské štáty zabezpečia, aby bola každá osoba, ktorá má pod kontrolou rastliny, ktoré môžu byť napadnuté špecifikovaným organizmom, bezodkladne informovaná o výskyte špecifikovaného organizmu alebo podozrení na jeho výskyt, o jeho možných dôsledkoch a rizikách, ako aj o opatreniach, ktoré treba prijať, aby sa predišlo usídleniu a rozšíreniu špecifikovaného organizmu."

Hlavnými hostiteľskými rastlinami vírusu Tomato brown rugosa fruit vírus (ToBRFV) sú Solanum lycopersicum L. (Rajčiak jedlý) a Capsicum annuum (Paprika ročná).

Ticketportal.sk