Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.10.2019, 00:00

Fatálna chyba? Vedci vyvrátili jedno z najznámejších tvrdení o mäse. Odpoveďou im bola tvrdá kritika

  • Zabudnite na predošlé varovania a hrôzostrašné scenáre.
  • Konzumácii červeného alebo spracovaného mäsa sa vyhýbať nemusíme.
  • Ich konzumácia totiž nemá žiadny významný vplyv na vznik ochorení, ktoré v dnešnej dobe trápia mnohých z nás.
Fatálna chyba? Vedci vyvrátili jedno z najznámejších tvrdení o mäse. Odpoveďou im bola tvrdá kritika
Zdroj: Pixabay

Zabudnite na predošlé varovania o škodlivosti konzumácie mäsa zo strany médií, poradenských portálov, článkov či odporúčaní samozvaných odborníkov. Odporúčania, ktoré to vyvracajú vychádzajú z poznatkov zahŕňajúcich milióny ľudí.

V tých sa uvádza, že zníženie spotreby červeného alebo spracovaného mäsa má malé a často minimálne účinky na zníženie rizika kardiovaskulárnych ochorení, mozgovej príhody, srdcového infarktu, rakoviny, cukrovky alebo smrti z akejkoľvek príčiny.

Medzinárodná spolupráca vedcov

Šlo o tím na čele s dvomi vedcami z kanadských univerzít Dalhousie a McMaster, ktorí viedli sekciu zloženú z medzinárodných vedcov. Autori svoje závery publikovali v Annals of Internal Medicine, ktorý je ako akademický lekársky časopis považovaný za jeden z najcitovanejších a najvplyvnejších odborných lekárskych časopisov na svete.

Priniesli sériu analýz, v ktorých dospeli k jednoznačnému záveru, že poradenstvo ako základ takmer všetkých stravovacích smerníc, nestojí na stabilných pilieroch vedeckých dôkazov a odporúčajú, „aby (dospelí a zdraví) jednotlivci pokračovali v súčasnej konzumácii červeného a spracovaného mäsa“, uvádza portál The Guardian.

Vedci zistili, že ak sa aj rozhodneme jesť menej hovädzieho a bravčového mäsa, zdravotné prínosy z toho plynúce, sú malé a také slabé, že ich možno rozoznať iba pri zohľadnení veľkej populácie a nie sú dostatočné na to, aby jednotlivcom odporúčali zmeniť svoje stravovacie návyky, píše The New York Times.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 78% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.