Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.10.2019, 00:00

Fatálna chyba? Vedci vyvrátili jedno z najznámejších tvrdení o mäse. Odpoveďou im bola tvrdá kritika

  • Zabudnite na predošlé varovania a hrôzostrašné scenáre.
  • Konzumácii červeného alebo spracovaného mäsa sa vyhýbať nemusíme.
  • Ich konzumácia totiž nemá žiadny významný vplyv na vznik ochorení, ktoré v dnešnej dobe trápia mnohých z nás.
Fatálna chyba? Vedci vyvrátili jedno z najznámejších tvrdení o mäse. Odpoveďou im bola tvrdá kritika
Zdroj: Pixabay

Zabudnite na predošlé varovania o škodlivosti konzumácie mäsa zo strany médií, poradenských portálov, článkov či odporúčaní samozvaných odborníkov. Odporúčania, ktoré to vyvracajú vychádzajú z poznatkov zahŕňajúcich milióny ľudí.

V tých sa uvádza, že zníženie spotreby červeného alebo spracovaného mäsa má malé a často minimálne účinky na zníženie rizika kardiovaskulárnych ochorení, mozgovej príhody, srdcového infarktu, rakoviny, cukrovky alebo smrti z akejkoľvek príčiny.

Medzinárodná spolupráca vedcov

Šlo o tím na čele s dvomi vedcami z kanadských univerzít Dalhousie a McMaster, ktorí viedli sekciu zloženú z medzinárodných vedcov. Autori svoje závery publikovali v Annals of Internal Medicine, ktorý je ako akademický lekársky časopis považovaný za jeden z najcitovanejších a najvplyvnejších odborných lekárskych časopisov na svete.

Priniesli sériu analýz, v ktorých dospeli k jednoznačnému záveru, že poradenstvo ako základ takmer všetkých stravovacích smerníc, nestojí na stabilných pilieroch vedeckých dôkazov a odporúčajú, „aby (dospelí a zdraví) jednotlivci pokračovali v súčasnej konzumácii červeného a spracovaného mäsa“, uvádza portál The Guardian.

Vedci zistili, že ak sa aj rozhodneme jesť menej hovädzieho a bravčového mäsa, zdravotné prínosy z toho plynúce, sú malé a také slabé, že ich možno rozoznať iba pri zohľadnení veľkej populácie a nie sú dostatočné na to, aby jednotlivcom odporúčali zmeniť svoje stravovacie návyky, píše The New York Times.

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.