Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.09.2020, 09:00

Potraviny, ktoré vám na jeseň pomôžu s chudnutím aj posilnením imunity

  • Keď chcete schudnúť, práve jeseň je tým ideálnym obdobím pre začiatok diéty. Nie je už také teplo, takže sa môžete viac hýbať.
  • Naviac vám so zhadzovaním kíl môžu pomôcť aj niektoré sezónne potraviny. Tie pomôžu aj s posilnením imunity.
  • Ktoré to sú?
Potraviny, ktoré vám na jeseň pomôžu s chudnutím aj posilnením imunity
Zdroj: Pixabay

Jedálničky by sa v jednotlivých ročných obdobiach nemali nijako zásadne líšiť. "Telo má približne rovnaké výživové nároky v lete či na jeseň. Jediné, čo sa môže meniť, je forma jedla," hovorí Monika Bartolomejová, hlavná nutričná terapeutka z kliniky Svet zdravia pre portál iDnes.cz.

V lete máme väčšiu chuť na ľahšie a studenšie pokrmy, v chladnejších mesiacoch je prirodzené, že sa chceme skôr zahriať. Ideálne je dávať prednosť sezónnym potravinám, a to v akomkoľvek ročnom období.

Zaraďte do jedálnička zeleninu všetkých farieb

Medzi tie jesenné patrí napríklad mrkva, zeler, kapusta, kel a tekvica. Výhodou týchto potravín sú nielen ich výživové hodnoty, ale tiež to, že ich môžete variť na pare, dusiť alebo "zdravo" grilovať.

"V hlavných chodoch k nim nezabudnite doplniť bielkoviny. K restovanej zelenine pridajte kvalitné mäso alebo strukoviny - napríklad fazuľu alebo šošovicu. V prípade strukovín si však strážte ich množstvo, pretože okrem zdraviu prospešnej vlákniny a rastlinných bielkovín sú aj zdrojom sacharidov," radí Bartolomejová.

Inšpirujte sa farbami jesene a zaraďte do svojho jedálnička žltú, červenú aj oranžovú zeleninu. "Farebná zelenina síce zvyčajne obsahuje väčšie množstvo sacharidov a je aj viac kalorická než zelená (listová) zelenina, napriek tomu sa jej nemusíte strániť. Farby na tanieri pôsobia pozitívne a dodávajú energiu, vďaka čomu sa vám bude aj lepšie chudnúť. Navyše každá farba predstavuje iný bonus pre vaše zdravie. Do zeleného šalátu tak pokojne pridajte nejaký druh farebnej zeleniny alebo si pripravte teplú farebnú prílohu k mäsu. Vyskúšajte napríklad tekvicové hranolky," odporúča odborníčka na zdravú výživu.

Chudnite a staňte sa odolnými proti vírusom

Jesenné počasie býva premenlivé, čo má za následok rôzne druhy viróz a prechladnutí. Tým sa môžete brániť správnym výberom potravín.

"Cesnak, cibuľa, zázvor, kapusta, štipľavé korenie, silný kurací alebo hovädzí vývar a kvalitné zelené alebo bylinné čaje podporia obranyschopnosť a zároveň môžu uľahčiť chudnutie. Neočakávajte zázraky. Žiadne diéty ako zázvorová diéta a podobne nefungujú. Zázvor, cesnak aj ďalšie spomínané potraviny sú telu prospešné, ale len vo forme, kedy ich pridáte do plnohodnotného jedla," vysvetľuje Monika Bartolomějová.

V galérii si pozrite potraviny pre zdravie aj chudnutie, ktoré stoja za vyskúšanie: